Hak ve Hukukun Yılmaz Savaşçısı
Mahmut Aslan
Cumhuriyet kitapları
(nceleme)

“Adalet Mülkün temelidir” sözünde geçen “mülk” sözcüğü, devleti ifade etmektedir, yani “devlet hukukla yaşar”, tıpkı Muammer Aksoy’un söylediği gibi. 90’lardaki karanlık suikastlar dizisinin ilk halkası olarak hedef seçilen Muammer Aksoy, ülkenin tam bağımsızlığı, laikliği ve demokrasisi konusunda yaşamını feda etmiş, Hıfzı Veldet Velidedeoğlu’nun ifadesiyle “Hak ve Hukukun Yılmaz Savaşçısı” olmuştur.

Cumhuriyet’in aydınlanma birikiminin bir sonucu olarak ortaya çıkan Aksoy, Atatürk’e ulusal bağımsızlığa, laikliğe sonuna kadar sahip çıkmış; sorgulayan, yol açan fikirler üretmiş ve bir düşünce insanı olarak fikirleri için eyleme geçmekten bir adım bile geri durmamıştır. Türkiye’nin en özgürlükçü anayasasını hazırlayan yurtsever bir hukukçu, dürüst bir siyasetçi ve büyük bir Aydınlanma devrimcisi olarak “Kalpaksız Kuvayı Milliyeci” sanını hak etmiştir.

Elinizdeki eser, Muammer Aksoy’un görüşlerinin toplumumuz tarafından unutulmamasını, yeni kuşaklara aktarılmasını ve onun fikirlerine daha fazla sahip çıkılmasını amaçlamaktadır. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz… (Tanıtım metni)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)