Kör yazar Borges'in çizdiği otoportre

news-details
Haberler

Jorge Luis Borges bir aile hastalığı nedeniyle kördü. Yani kör olacağını önceden biliyordu. Babası, babaannesi ve ondan önce ölen büyük dedesi de görme yetilerini kaybetmişti.

1977’de şunları yazmıştı: “Kör, neşeli ve cesur biri olarak, ben de ölmeyi umuyorum… Asıl dramatik durumdakiler, görme yetilerini bir anda kaybedenlerdir. Benim içinse o usulca kararma, görüşün yavaşça yitirilişi, esas anlamda görmeye başladığımda başladı. 1899’dan (doğum yılı) beri öyle dramatik anlar olmaksızın yavaşça ilerleyen bu karanlık, üççeyrek asır boyunca sürdü. 1955’te görüşümü tamamen yitirdiğimde ise o hazin an geldi, okuryazar görüşümü yitirdiğimde… Körlerin dünyası, insanların hayal ettiği gibi bir gece değil.”

Borges 1979 yılında görme yetisinin tümünü yitirdiğinde ABD’de, yazarlara kendi portrelerini çizdirip koleksiyon yapmakla ünlü Burt Britton tarafından portresini yapması teklifi geldi.
 
Burt Britton’un koleksiyonunda John Updike, André Kertész, Margaret Atwood, Stephan king gibi yazarların bulunduğu koleksiyonunun daha sonra Self-Portrait: Book People Picture Themselves kitabında topladı.

Britton’a göre kör Borges bu otoportreyi “bir parmağını, diğer eliyle tuttuğu kaleme kılavuzluk edecek şekilde” kullanarak çizmiştir.GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..