Kırım Kilisesi ya da Kırım'ı Anma Kilisesi 1868 yılında Kırım Savaşı'nın anısına yapılmıştır. Neogotik tarzda yapılan bu kilise Anglikan kilisesidir ve Beyoğlu'ndadır.  

Orta Çağ şatolarını andıran bu kilisenin mimarı G. E. Street İngiltere'nin önemli mimarlarındandı; Londra Adalet Sarayı'nın (Royal Courts of Justice) da mimarıdır. 

Kırım Kilisesi Alman Lisesi’nden aşağıya inen yokuşu bitirince önce sola, ardından hemen sağa dönünce, hiç beklemediğiniz bir anda çıkıverir karşınıza.

ahmet yıldız

22 Ekim 1868’de ibadete açılan Kırım Kilisesi’nin olduğu yerde, bir rivayete göre, önceleri bir Rum mezarlığı bulunuyordu. Söz konusu bu arazi, Sultan Abdülmecid tarafından, Kırım Savaşı’na katılan İngiliz askerlerinin anısına bir kilise yaptırmak isteyen İngilizlere tahsis edilmiş. 4 Ekim 1853 ve 30 Mart 1856 tarihleri arasında yapılan Kırım Savaşı’nın, Rusların Akdeniz’e inmesini istemeyen Birleşik Krallık, Fransa ve Sardinya Krallığı’nın Osmanlı Devleti’nin tarafında savaşa dâhil olmasıyla Osmanlı’nın lehine sonuçlandığını da belirtelim.

ahmet yıldız

Kırım Kilisesi'nin yapımında kullanılan siyah kesme taşlar Büyükada'dan, pencere kenarları ve köşelerdeki sarı kontürlerde kullanılan yumuşak taşlar da Malta Adası'ndan getirilmiş.

Savaşının anısına bir kilise yapma fikri ilk olarak 1856’da ortaya çıkıyor. Kırım Kilisesi için açılan mimarlık yarışmasını önce Mimar William Burges kazanıyor. Ancak hemen ardından, yarışma komitesi üyelerinde, Burges’in tasarımı ile ilgili, yeterince “İngiliz” olmadığı yönündeki görüşlerin artması sonucunda, projenin mimarının George Edmund Street olmasına karar veriliyor.

Bu arada Mimar G.E. Street’in, Kırımlı Kilisesi’ni tamamladıktan on yıl sonra, Kadıköy Moda’da, bugün “Barış Manço Evi” olarak bilinen Whittall Köşkü’nün karşısındaki All Saints Moda Kilisesi’ni de (1878) yapıyor.

ahmet yıldız

Kırım Anglikan Kilisesi uzun yıllar hizmet verdikten sonra, 1970 yılında cemaatinin olmaması nedeniyle kapandı. Yirmi yıl kapalı kalan kilise 1990 yılında, Sri Lankalı Anglikan mültecilerin İngiliz Konsolosluğu’na müracaatları sonrasında, Konsolosluk’taki şapelin rahibi olan Ian Sherwood’un öncülüğünde onarılarak tekrar ibadete açıldı.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)