Ertuğrul Özkök pop yıldızı Cardi B.’nin milyonlarca takipçisi olan X hesabında, “Bugün çok üzgünüm. Hürrem’i destekliyorum ama Mustafa’nın ölümü çok acıklıydı…” mesajı paylaşmasına değinerek, “Bunun gibi çok sayıda tviti var Cardi B’nin. Milyonlarca dolar harcasanız yapamayacağınız bir tanıtım bu…” diye yazdı.

“Dünyanın en önemli ekonomi ve siyaset dergisi olan Economist bu haftaki sayısında Türk dizileri ile ilgili bir yazı yayınladı.”ğını vurgulayan Özkök, “2020-2023 arasındaki 3 yılda küresel pazarlarda Türk dizilerine talep yüzde 184 artmış. Aynı dönemde Kore dizilerine olan talepteki artış yüzde 73’de kalmış..” bilgisini verdi.

Özkök şunları yazdı:

“On yıla yakın bir aradan sonra Türk dizilerdi şimdi muhteşem bir geri dönüş yapıyor dünya pazarlarına… Sadakatsız dizisi, İspanya’da ilk gösterildiği gece bütün Amerikan dizilerini geride bırakarak geceyi birinci bitirdi. İkinci veya üçüncü bölümü, İspanya futbolunun kalbinin attığı El Clasico gecesi yayınlandı. Yani Real Madrid-Barcelona maçıyla aynı gece ve El Clasico’nun reytingini geçti. Bu yıl Latin Amerika’da HBO kanalında gösterilen diziler arasında ilk 10’un 9’u Türk dizileriydi.”

DÜNYA NEDEN SEVİYOR TÜRK DİZİLERİNİ

“Neden tutuluyor bu diziler? Economist, dizilerdeki güzel kadınların, erkeklerin, modern yaşamın ve tabi ki senaryolarda kurgusundaki hikayelerin kuvvetli olmasına bağlıyor. Müslüman bir ülkeden böyle bir görüntünün yansımasının özellikle Arap ülkelerinde ilgiyi arttırdığı söylüyor. Ve Türkiye’nin bu modernitesinin, aşırılıktan yorulan insanlara iyi geldiğini belirtiyor. Asya’daki bazı Türk devletlerinde ise “Diriliş Ertuğrul” gibi dizilerin tutulduğunu anlatılıyor. Onların da Türk dizilerinde kendilerine iyi gelen değerleri bulduğunu belirtiyor Economist. Bu Türkiye’nin bütün dünyaya satabileceği çok güzel bir denge değil mi… Batı’ya sakinleştirici etki yapan bir modernite…”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu da bugün yaptığı açıklamada, Türkiye’de üretilen dizilerin 170 ülkede yayımlandığını ve 750 milyon kişiye ulaştığını söyledi.

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)