Gazeteci Hıncal Uluç dün İstanbul'da öldü. Hıncal Uluç bir dönem Erkekçe dergisi ve spor basınındaki yorumlarıyla basın kültürümüze önemli yenilikler getirmiş ve katkıda bulunmuştu.

HINCAL ULUÇ KİMDİR? 

Uluç, 1 Kasım 1939'da Kilis'te doğdu. Gazeteci, köşe yazarı ve Spor yorumcusudur. Uluç, son olarak Sabah gazetesinde köşe yazıları yazmaktaydı. Ayrıca A Spor'da yayımlanan "Hıncal Uluç ile Baş Başa" programında spor yorumculuğu da yapmaktaydı.

Uluç, baba tarafından Ubıh asıllı, anne tarafından ise Kilislidir. Ayrıca anneannesi Rumeli (Arnavut, Boşnak) göçmenidir.

Subay olan babası Fuat Uluç'un, II. Dünya Savaşı sırasında Bulgar sınırında görevli olması nedeniyle üç yaşına kadar anneanne ve teyzesi tarafından büyütülmüştür. Tayinler nedeniyle ilkokula Bandırma'da başlamış, sonra 1950 yılında Kilis'te bitirmiştir. 1952 yılında Antakya'da ortaokula başlayan Uluç, eğitiminin geri kalanını da Ankara Kurtuluş Lisesinde tamamlamıştır.

Yenigün dergisinde Uluç, Mehmet Ali Kışlalı'yla birlikte 17 yaşında, spor sayfası hazırlamaya başlayarak gazeteciliğe adım attı. Başarılı gazeteci, 1964 yılında liseden mezun olduktan bir yıl sonra Mamak Muhabere Okulu'nda iki yıl askerlik yaptı.

1967 yılında, Mehmet Ali Kışlalı başta olmak üzere eski Yenigün ekibinin çıkardığı Yankı gazetesinde çalışmaya başladı. Uluç, Cumhuriyet gazetesinde de haftada iki gün spor yazıları yazmaya başladı. TRT kurulunca pazartesi günleri yine Cumhuriyet'te tam sayfa TV gazetesi hazırladı.

1980'de İstanbul'a gelen Uluç, 1990'da Sabah gazetesinde yazmaya başladı. 1994 yılında silahlı saldırıya uğradı.

Uluç, 1977- 1983 yılları arasında Amerikalı arkeolog Holly Hartquist ile evlendi. Usta gazeteci, 2022 yılının 20 Kasım'ını 21'ine bağlayan gece hayatını kaybetti.

Hıncal Uluç, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 83 yaşında hayatını kaybetti. İki böbreğini de kaybeden Uluç, kan zehirlenmesi sebebiyle tedavi altına alınırken bir süre önce kalçasını kırmış ve by-pass ameliyatı olmuştu. Şimdiye kadar 10’a yakın ameliyat geçiren Hıncal Uluç, bir süredir İstanbul’da özel bir hastanede tedavi görüyordu.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)