Türkiye Yazarlar Sendikası’nın (TYS), İstanbul Yıldız Sarayı’ndaki Arabacılar Dairesi’nde bulunan, sendikaya ait Edebiyat Müzesi ve Yazın Belgeliği’nin akıbetinin ne olacağıyla ilgili, 14 Mayıs’ta Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdiği yazıya henüz yanıt alamadığı öğrenildi.

Bakanlık, Yıldız Sarayı kompleksi içindeki müzenin “depoya ihtiyaç duyulduğu için” boşaltılması istemişti. Ardından Bakan Ömer Çelik, müzenin Adalar’da restorastoyu devam eden bir binaya taşınacağını söylemiş, ancak sendika başkanı Mustafa Köz kendilerine böyle bir bilginin ulaşmadığını belirtmişti.

Mustafa Köz, aradan geçen zamana karşın, yüzü aşkın sanatçı ve yazarın imzasıyla bakanlığa ulaştırdıkları mektuba yanıt alamadıklarını ifade ederek “Ne olacağını biz de merakla bekliyoruz. Müzedeki tüm eser ve belgeler koliler içinde duruyor. Hüzün sürüyor” dedi.

Bakanlıkla tüm iletişim kurma girişimlerinin sonuçsuz kaldığını vurgulayan Köz, “Adalar’daki binayla ilgili de basından öğrendiklerimiz dışında hâlâ bize sözlü ya da yazılı bir bilgi ulaşmış değil. Bakanlık bize yanıt vermese de biz iletişim kurmak için uğraşmaya devam edeceğiz ve bu konunun peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Adnan Özyalçıner, Ataol Behramoğlu, Oktay Akbal, Enver Ercan, Aslı Erdoğan gibi yüzü aşkın kişinin altına imza attığı mektupta, “Türkiye Yazarlar Sendikası gibi köklü, büyük bir yazar kuruluşuna bir sarayın Arabacılar Dairesi’ni bile çok gören bir bakanlığın Kültür Bakanlığı adını taşıması büyük bir çelişkidir. Bu çelişkiyi dünyaya nasıl anlatacağız, nasıl anlatacaksınız” diye soruluyordu.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi’nin bulunduğu Yıldız Sarayı kompleksindeki Arabacılar Dairesi’nin, bakanlığın açıklamasındaki gibi depo olarak kullanılmayacağı, buranın da Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edileceği iddia ediliyor.

(Cumhuriyet)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)