Büyükelçi Şimşir'in Şeref Üyesi olduğu Türk Tarih Kurumundan yapılan açıklamada ve yayıncısı Bilgi yayınevinden yapılan açıklamada Bilal Şimşir'in öldüğü bildirildi:

Emekli büyükelçi, eserleriyle tarihsel gerçeklerin belgelenerek gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli katkıları olan, kıymetli eserlerini okurlarıyla buluşturmaktan gurur duyduğumuz değerli yazarımız, büyüğümüz Bilâl Şimşir'in aramızdan ayrılmasından dolayı derin bir üzüntü içindeyiz.

BİLAL ŞİMŞİR'İN CENAZE TÖRENİ NE ZAMAN

Bilâl Şimşir, yarın (22 Kasım Çarşamba) saat 11.00'de Dışişleri Bakanlığı'nda, saat 12.30'da Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde yapılacak cenaze törenlerinin ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecek.
Basına, kamuoyuna, son yolculuğunda yanında olmak isteyen sevenlerine duyururuz.

BİLAL NİYAZİ ŞİMŞİR KİMDİR?

Şimşir, 1957 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı fakültede Diplomasi Tarihi Kürsüsünde araştırma görevlisi olarak çalıştı.

1960 yılında Türk Dışişleri Bakanlığına geçen Şimşir; Paris, Şam, Londra, Lahey Türk Büyükelçiliklerinde başkâtip ve müsteşar olarak görev yaptı. Şimşir, ayrıca Türk Dışişleri Bakanlığında, merkezde şube müdürü, daire başkanı, genel müdür yardımcısı ve genel müdür olarak görev yaptı.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)