Dünyanın en büyük yazarlarından Gabriel José de la Conciliación García Márquez'i 17 Nisan 2014 günü (bugün) kaybettik.

 

Onu en sevdiğimiz öykülerinden olan "Kardaki Kan İzlerin" adlı öyküsünden küçük bir parçayla anıyoruz.

 

"Gerçekten Nena Daconte bakire olması bir yana, hayatında hiç bir erkeği çıplak da görmemişti. Ne ki meydan okuyuş etkisini gösterdi, çünkü Billy Sanchez'in aklına gelen tek şey, duvara bir yumruk atmak oldu. Öylesine bir yumruk ki kemiklerini kırdı.kız onu kendi arabasıyla hastaneye götürdü, nekahat dönemini geçirmesine yardımcı oldu, derken olması gerektiği gibi beraberce sevişmeyi öğrendiler..."

(Gabriel Garcia Marquez - Kardaki Kan İzlerin)

 

 

Gabriel Garcia Marquez kimdir?

 

6 Mart 1927’de Kolombiya'nın Aracataca kentinde doğdu. Büyükannesiyle büyükbabasının evinde ve teyzelerinin yanında büyüdü. Başkent Bogota’daki Kolombiya Ulusal Üniversitesi’nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yarım bıraktı. 1940’lardan başlayarak uzun yıllar gazetecilik yaptı. Öykü yazmaya 1940’ların sonlarında başladı.

 

Yayınlanan ilk önemli yapıtı Yaprak Fırtınası idi. 1961 de yayınlanan Albaya Mektup Yazan Kimse Yok adlı romanını, Hanım Ana’nın Cenaze Töreni(1962) adlı öykü kitabı ve Kötü Saatte(1962) izledi. Yazar en tanınmış romanı Yüzyıllık Yalnızlık’ı(1967) Meksika’ya ilk gidişinde yazdı. Yüzyıllık Yalnızlık’taki bir bölümden etkilenerek yazdığı öykülerini İyi Kalpli Erendina(1972) adlı kitapta toplayan yazar daha sonra sırasıyla Mavi Bir Köpeğin Gözleri (1972), Başkan Babamızın Sonbaharı (1975), Kırmızı Pazartesi (1981), Kolera Günlerinde Aşk (1985), Labirentindeki General (1989) yayınladı.

 

Yazarın Türkiye’de yayınlanan diğer kitapları arasında Bir Kayıp Denizci, Sevgiden Öte Sürekli Ölüm, Aşk ve Öbür Cinler, Şili de Gizlice, On İki Gezici Öykü ve Bir Kaçırılma Öykü sayılabilir.

 

Marquez 2005'den bu yana Meksika'nın başkenti Mexico'da yaşıyordu. (Wikipedi)

 

Gerçekedebiyat.com

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)