Türkiye Yayıncılar Birliği Bağımsız Kitapçılar Günü açıklaması:

Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan ve devamında gelenekselleşen Bağımsız Kitapçılar Günü’nün amacı şehrin gönüllü kültür adacıkları olan kitabevlerinin okuma kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizmek.

Bu amaçla kitapçılarda etkinlikler düzenleniyor, bugüne özel yazar imza ve söyleşileri, müzik ve dans performansları, çocuklar için edebiyat etkinlikleri, sanat buluşmaları, okumalar ve yarışmalar organize ediliyor.

Türkiye Yayıncılar Birliği olarak tüm kitapseverleri Bağımsız Kitapçılar Günü’nü kutlamaya davet ediyor ve bu anlamlı günü önümüzdeki yıllarda yaygın ve etkin bir şekilde kutlamayı hedefliyoruz.

Bağımsız kitapçılar; herhangi bir kuruma veya kuruluşa, kitap satışı yapan bir zincire bağlı olmadan, bağımsız bir şekilde perakende kitap satışını üstlenen, çoğunlukla kitap satışını tek bir mağazada gerçekleştiren, yapısal olarak ortaklı ya da tek kişinin sürdürdüğü, zincir mağazalardan farklı olarak odağında çoğunlukla kitap ve kitapla ilgili ürünler bulunan yerlerdir. (Türkiye Yayıncılar Birliği’nin yürüttüğü OKUYAY-Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu kapsamında hazırlanan Bağımsız Kitabevleri Araştırma Raporu).

Sosyalleşmenin, keşfetmenin ve okuma tutkusunu aşılamanın adresi olan kitapçılar, ülkemiz için de büyük öneme sahipler.

Türkiye Yayıncılar Birliği olarak bu önemli günde pandemi ve ekonomik koşullar sebebiyle zor bir dönemden geçen kitapçıları destekliyoruz, tüm paydaşları biricik kültür adacıklarımız olan kitapçılara sahip çıkmaya davet ediyoruz!

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)