Yazar A. Kadir Konuk, 73 yaşında hayatını kaybetti. Almanya'nın Köln şehrinde yaşayan Konuk, 1947'de Erzincan'da dünyaya geldi. 1966'da Gümüşhane Erkek İlk Öğretim Okulundan mezun olduktan sonra, köy öğretmenliği yaptı.

Gerçek adı Abdülkadir Konuk olan yazar, A. Kadir Konuk adını kullanıyordu. 

1973 yılında siyasal çalışmalara yöneldi. Bu süreçte boyacılıktan seyyar satıcılığa kadar farklı işlerde çalıştı.

metin, gazete, kağıt, gazete kağıdı içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu
Fotoğraf: https://twitter.com/nupelonline aracılığıyla Cumhuriyet gazetesi kupürü:
"Halkın Kurtuluşu'na üye olmak ve bir polisi öldürmekten idama mahkum edilen, dosyası halen TBMM'de beklemekte olan Abdülkadir Konuk, dün silahlı dört kişi tarafından İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nden kaçırıldı.
"Biri doktor kılığına giren 4 kişi, Kardiyoloji Servisine kalbinden muayene olmak için getirilen Abdülkadir Konuk'u korumakla görevli jandarmalar, gözyaşartıcı sprey sıkılarak etkisiz hale getirildi."

1980 öncesi İzmir Tariş grevine katılmış ve 12 Eylül darbesinden sonra tutuklanarak idama mahkum edilmişti. Konuk, idamı onaylandıktan kısa bir süre sonra sevk edildiği hastaneden arkadaşlarınca kaçırılarak, idam edilmekten kurtulmuş ve 1989'da 39 yaşında Almanya'ya yerleşmişti.

Yazar, Belge yayınlarından çok sayıda kitap çıkardı. 12 Eylül sonrasında işkence gören bir mahkümu anlattığı "Çözülme", "Erdal Eren", "Dağın Öteki Yüzü" ve "Hıdır ile İlyas" başta olmak üzere 14 edebi eseri bulunuyor.

Almanya’da Heinrich Böll Vakfı’nın desteğiyle, Heinrich Böll’ün evinde 1 yıl yaşayan ilk yazar olarak biliniyor.
 

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)