zeki-demirkubuz-la-nuri-bilge-kavga-etmis-ama-odulleri-o-film-almisti-599756.webp


Gündemde oldukça içeriksiz, dili basit yani sığ bir tartışma izliyoruz. Sinemacılarımızın tartışma üslubu da herkesi üzüyor.  Ego’ları sinema salonlarına sığmıyor adeta.

Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan’ın küslüğünün/kavgasının önemli noktalarından biri kabul edilen 2006 yılındaki 43. Altın Portakal Film Festivali’nde Demirkubuz’un filmi Kader en iyi film, NBC’nin İklimler’i ise en iyi yönetmen ödülünü almıştı.

Ama törenin en çok ödül kazanan filmi ne Kader ne de İklimler’di.  Yönetmenliğini Özer Kızıltan'ın yaptığı, senaryosunu Önder Çakar’ın yazdığı "Sözlük"teki adıyla “korumak, korunmak, sakınmak, saygı göstermek, dindar olmak, itaat etmek, korkmak, çekinmek” anlamına gelen Takva filmi 9 ödül kazandı o törende.

Erkan Can’ın unutulmaz oyunculuğunun yanında, tarikatların ekonomik arka planı Önder Çakar’ın müthiş senaryosuyla çok çarpıcı bir şekilde aktarılıyordu.

Tadrikatların cirit attığı ve giderek devlet katında da güçlendiği günümüzde ne NBC’nin ne Demirkubuz’un filmi önemini koruyor, önemini güncelliğini koruyan film Takva!  

(Tarikatlar yalnızca iktidar katında değil muhalefet katında da güçlü. Tarikatların çıkış yeri ve beslendiği coğrafya maalesef büyük oranda Güneydoğ Anadolu. “Laik ve İslamcı Kürtçülük” aynı ortak hedefe yönelik ve bölücü. Menzil şeyhinin yuvası Adıyaman örneğin. Nnitekim solcu bilinen etnik temelli siyasi bir partinin Şeyh Sait sevgisi buna örnektir.)

Yönetme Özer Kızıltan genç yaşında öldü maalesef. Kim bilir ne filmler yapacak ve Demirkubuz’la NBC’yi önemsiz kılacaktı.

Uluslararası adı A Man's Fear of God olan Takva filmi tekrar gösterime girmeli.

ÖZER KIZILTAN KİMDİR?

İstanbul'da 1963'te dünyaya gelen ve ilk, orta, lise öğrenimini burada tamamlayan Özer Kızıltan, 1981'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kaydolsa da 1989'da ayrılarak Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü'ne öğrenci olarak girdi.

Kızıltan, öğrencilik döneminde çektiği "Gözlerin Yeşilçamın Son Yangını" adlı filmle Adana Altın Koza Film Festivali Kısa Film Yarışması'nda "En İyi Film", "En İyi Senaryo", "En İyi Görüntü Yönetmeni" ödüllerini, aynı filmle İzmir Kısa Film Festivali'nde "Altın Artemis Ödülü"nü ve dönemin Kültür Bakanlığı Başarı Ödülü'nü kazandı.

"Değirmen" adlı senaryosuyla 1991'de Kültür Bakanlığı Senaryo Ödülü'nü alan ve bu senaryoyu 35 mm. film olarak çeken yönetmen, 1992'de Kültür Bakanlığı'nın açtığı senaryo yarışmasında "Welcome Missouri" adlı senaryosuyla da ödüle layık görüldü. 

TAKVA

Lisans diplomasını, Prof. Sami Şekeroğlu danışmanlığında, Yaşar Kemal'in "Kuşlar da Gitti" adlı eserinden uyarlayarak çektiği "Son Kuşlar da Gitti" filmiyle 1993’te alan Kızıltan, mezuniyetinin ardından profesyonel alanda senarist, yönetmen ve danışman olarak çalışmaya başladı.

Kızıltan, tanıtım, eğitim ve reklam filmleri yönetmesinin yanı sıra 2000'de "Zümrüt/Gözlerin Aklıma Gelirse" adlı televizyon filminin de yönetmen koltuğuna oturdu.

Çalışmalarını 2002'de "Gülbeyaz" adlı yapımla birlikte televizyon dizilerinde yoğunlaştıran Özer Kızıltan, 2003'te "Kurşun Yarası", 2004'te de "Müjgan Bey" ve "Yağmur Zamanı" dizilerini yönetti.

Kızıltan, 2005'te 35 mm. ile çektiği "Takva" filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 11 dalda ödül alırken, Kars Altın Kaz Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali, İstanbul Film Festivali ve SİYAD değerlendirmelerinde çeşitli ödüller kazandı.

Film ayrıca Berlin Film Festivali’nde "FIPRESCI", Saraybosna Film Festivalinde "En İyi Film", Estonya Film Festivali’nde "En İyi Film", Toronto Film Festivali’nde "Kültürel Yenilik Ödülü"nün sahibi oldu.

Kızıltan 2006-2013'te "Mavi Kuş", “Cemile”, "Yalancı Yarim", "Yaralı Yürek", "Sessiz Fırtına", "Son Ağa", "Karamel", "Elveda Rumeli", "Sensiz Yaşayamam", "Küçük Hanımefendi" ve "Tozlu Yollar" adlı yapımlara imza attı.

Sinema alanında yönetmen olarak son çalışması 2011'de çekip sinemaseverlerle buluşturduğu "Beni Unutma" filmi olan Kızıltan, daha sonra "Adam ve Çocuk", "Kayıp İnci", "Mahrumlar", "Aşkın 5 Hali" ve "Elimiz Mahkum" gibi televizyon filmlerinin yönetmenliğini üstlendi.

Özer Kızıltan, 2012-2019'da, mezun olduğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü eğitim kadrosunda yer alarak bilgi ve deneyimlerini gençlere aktardı. 

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ YAZI

Benzer İçerikler