...

bir bulut kanatlarını çırptı

topraktan başın kaldırdı çiçekler

bütün sesler toplandı

biraz bahar biraz kış

bir alkış

bir al/kış

al/kış kıyamet

al/kış kıyamet...

Veli Erdem'in şiirle olan yolculuğu Klaros Yayınları arasında çıkan "Alkış Kıyamet" ile devam ediyor. Şubat 2022 basımı olan kitapta 57 şiir bulunuyor.

Anamur'un Kaşdişlen Köyü’nde doğan Erdem, çevreye ve çevresine duyarlı direnişçi bir şair. Erdem'in yüreği de, memleketinin iklimi gibi sıcak.

Duyarlılığı, sıcaklığı ve samimiyeti öykü ve şiirlerine yansımış. Şair/Yazar Barış Erdoğan, “ Veli Erdem, doğaya serpilmiş buğdaya benzer.

Öğrencim olmasa da severdim bu adamı ve bu şiirleri. Bir alkış da benden” diyor.

Erdem’in yeni kitabı Alkış Kıyamet’in arka kapak yazısını da kaleme alan Barış Erdoğan, özetle şunları yazmış:

“Veli Erdem’in şiir dünyası Toroslara serpilmiş bin bir çiçek deryası, kendini aramaya çıkmış bir derviş tavrı. Benim de kış mevsiminin çok sert geçtiği yerlerde evleri, konakları anlattığım, dağlarına sırtımı verdiğim şiirlerim vardır. Ancak onun şiirlerindeki evlerin duvarları her kışta kıyamette bile güneş açmış gibi sıcacık.”

Erdem ise kendisini ve şiirlerini, “Ben şiirlerimde saklıyım. İnsan ne kadar yazdığı şiirin dışında kalabilir ki? Yüreğimin aynasıdır diyebilirim şiirlerim için. Bazen yüreğime batan bir diken, bazen bir çiçeğin bende bıraktığı koku, bazen bir egzoz zehiri, içimdeki yangın, özlem, güncel olaylardan etkilendiğim anlar, hepsini görebilirsiniz şiirlerimde. Ben ve bendekiler ile doludur şiirlerim" şeklinde anlatıyor.

Alkış Kıyamet’in yolu açık, okuru bol olsun.

Ahmet Zeki Yeşil
Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)