Son DakikaGaziantep Büyükşehir Belediyesi GAZİ KÜLTÜR A.Ş. tarafından İstiklal Marşı’nın kabulünün 100’üncü yılı dolayısıyla Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy adlı kitapla birlikte Milli Mücadele ve İstiklal Marşı Kartpostalları yayınlandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatları GAZİKÜLTÜR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tanrıöver’in teklifleri doğrultusunda yayın hayatına giren iki eserden biri olan Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy adlı kitap, “Mebus ve Şair Mehmet Akif Ersoy Sergisi” nde tanıtıldı.

1921’den bugüne kadar ulaşan Mehmet Âkif Bey ve İstiklâl Marşı’na ilişkin sergilenen tarihî vesikaları, fotoğrafları, yazıları kalıcı hale getirebilmek ve geniş kitlelere ulaştırabilmek için tek bir kitapta toplanan eser, görsel malzeme açısından zengin olmakla birlikte malzemelerin hikayeleri, açıklamalarıyla bir bütün oluşturulacak şekilde ele alındı.

Bunun yanında kitapla birlikte Milli Mücadele’nin propagandasının yapılması amacıyla basılan kartpostallardan İstiklal Marşı’nı içeren ve 12 kartpostaldan oluşan seçki, basılı hale getirildi.

172 sayfalık kitap, İstiklâl Marşı ve Mehmet Âkif Ersoy’a ilişkin tarihî belgelerin, fotoğrafların, koleksiyon ürünlerinin, yadigârların oluşturduğu zengin bir kaynağa sahip. Yetkin isimlerin yazıları ile bütünlük oluşturan çalışma bu özelliği sayesinde belgesel kitap özelliğini taşıyor.

Kitap ve Kartpostallar, Gaziantep Panoroma ve Kahramanlık Müzesi, Zeugma Müzesi, Arkeoloji Müzesi mağazalarında, Türkiye'de seçkin kitapçılarda, GAZİKÜLTÜR A.Ş.’nin internet sitesi magazagaziantep.com ve kitap satışı yapan seçkin internet sitelerinde satışa sunuldu.

DÖNEMİN SEÇKİN YAZARLARININ ERSOY’U ANLATTIĞI YAZILAR BU KİTAPTA TOPLANDI

Kitapta millî şair, Mehmet Âkif Ersoy’un mebus ve şair kişiliği, ailesi, entelektüel çevresi ve yaşamı yetkin isimlerin kaleminden ortaya çıkarıldı.

“Mebus ve Şair: Mehmet Âkif Ersoy” başlıklı yazısında Ömer Faruk Şerifoğlu şairlikten mebusluğa Mehmet Âkif’in faaliyetlerine, İslâm Şairi ile İstiklâl Şairi sıfatlarını alışına, İstiklâl Marşı’nın ortaya çıkış sürecine, dönemin ünlü şairleri arasından neden Mehmet Âkif’in millî marş yazması için ısrar edildiğine, kişiliğine, edebi zevkine ve kızı Suat Ersoy Argon ile yaptığı röportaja yer verildi.

M. Orhan Okay ve M. Ertuğrul Düzdağ’ın İslâm Ansiklopedisi için kaleme aldıkları “Mehmet Âkif Ersoy (1873-1936)” başlıklı kıymetli çalışmaları hayatı, faaliyetleri ve eserleriyle bir Mehmet Âkif portresi çizdiğinden dolayı kitapta yer buldu. İstiklâl Marşı’nın tahlili ile muhtevasına ilişkin yazılmış en önemli yazılardan olmasına rağmen sayfalar arasında unutulmuş olan ve Prof. Dr. Mehmet Kaplan tarafından kaleme alınan “İstiklâl Marşı Üzerine Bir Tahlil Denemesi” başlıklı yazı da öneminden dolayı yeniden yayınlandı. Bilindiği üzere İstiklâl Marşı’nın bestelenmesi ilk yazıldığı günden itibaren çözümlenememiş konulardan oldu, bu nedenle 1921 yılından günümüze kadar İstiklâl Marşı birçok farklı şekilde bestelendi ve okundu. Bu hususa belge ve görsel malzeme ile “İstiklâl Marşı’nın Güftesi, Bestesi ve Bestekarları” başlıklı yazısında Kamil Büyüker açıklık getirdi. Ayrıca M. Ruyan Soydan ise Mehmet Âkif’in şiirlerini, düz yazılarını, konuşmalarını ve çevirilerini de kapsayan tüm eserlerini “Mehmet Âkif’in Eserleri” başlığı altında toplandı ve açıklamalı bir şekilde yazıldı. (www.gaziantep.bel.tr)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)