Son DakikaZeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları, ‘Eskimeyen Entelektüellere Yaslanan Türk Düşüncesinin Dinamikleri' kitabını yayımladı. Türk düşünce hayatında karşılaştırmalı bakış açısının kaybolduğu bugünlerde Kurtuluş Kayalı; dijitalleşen kültür hayatının getirdiği yüzeysel eğilimlere karşın dönemin ruhunu ihmal etmeden birbirinden farklı entelektüelleri tahlili bir tarzda ele almayı sürdürüyor.

Düşünce tarihi incelemelerinin gelişiminde öncü rol oynayan Kurtuluş Kayalı'nın ağırlıklı olarak sözlü sunumlarından oluşan eserde, ana hatlarıyla erken Cumhuriyet devrinden 1990'lara uzanan hatta yer alan düşünürler karşılaştırmalı şekilde ele alınıyor.

Kültür, edebiyat, düşünce, sinema ve akademi tarihimize büyük katkıları bulunan Kemal Tahir, Şerif Mardin, Erol Güngör, Hilmi Ziya Ülken, İdris Küçükömer, Tarık Buğra, Niyazi Berkes, Doğan Avcıoğlu, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Lütfi Ömer Akad, Doğan Ergun, Yücel Çakmaklı ve Hüsamettin Arslan çalışmada üzerinde durulan düşünürlerimiz. Ayrıca kitabın girişinde yer alan metinler ise Türk entelektüel hayatının nasıl ele alınması gerektiği sorusuna muhkem bir cevap niteliğinde.

Unutulan tartışmaların izini takip eden ‘Türk Düşüncesinin Dinamikleri, büyük ölçüde Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'ndeki “Türk Düşünce Hayatından Portreler” üst başlığı altında sunumlardan oluşuyor. Yazar Asım Öz'ün hazırladığı eser bu yönüyle de sohbetleri ve metinleri bir araya getiren ikili yapıya sahip.

Karşılaştırmalı anlatımıyla okuyucunun ilgisini canlı tutan ‘Türk Düşüncesinin Dinamikleri' kitabı Kurtuluş Kayalı'nın eserlerine, yazılarına, portrelerindeki soru sorma ve yön arama çabasına adeta bir davet niteliğinde.

Yakın dönem Türk entelektüel pratiği üzerine kafa yoran herkes için vazgeçilmez bir kaynak olmaya namzet ‘Eskimeyen Entelektüellere Yaslanan Türk Düşüncesinin Dinamikleri' kitabı okuyucularını bekliyor.

Kitabı edinmek için...

kurtuluskayali

KURTULUŞ KAYALI KİMDİR?

1949’da Kırşehir’de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi. Temel ilgi alanları, son dönem Türk düşünce tarihi ve Türk sinemasıdır.

KURTULUŞ KAYALI'NIN KİTAPLARI

: Türk Düşünce Dünyasında Yol İzleri (İletişim yayınları; 1994, 2001, 2003), Türk Düşünce Dünyasının Bunalımı (İletişim Yayınları; 2000), Ordu ve Siyaset 27 Mayıs - 12 Mart (İletişim yayınları; 1994, 2000), Türk Düşünce Dünyasından Portreler (İletişim Yayınları; 2002), Yönetmenler Çerçevesinde Türk Sineması (1994), Sinema Bir Kültürdür (1998) ve Keşke Herkes Papağan Olsa: Mizah Üzerine Yazılar 1 (1994)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)