Yunan Gazeteciler Derneği'nin (ESIEA) açıklamasına göre Yunanistan'ın en ünlü çağdaş yazarlarından biri olarak kabul edilen ünü 'Z'nin yazarı Vassilis Vassilikos'un öldü

Vassilikos, 1968'de Almanca olarak yayınlanan ve siyasi gerilim filmi olarak çekilen Z'yi yazdı.

Yazar, romanına temel olarak Yunan solunun önde gelen bir siyasetçisine yönelik suikast girişimini almıştı. Kitap, siyasetçi Grigoris Lambrakis'in 1963'te öldürülmesini konu alıyor.

Roman 1967'de o dönemde iktidarı ele geçiren cunta tarafından yasaklanmıştı. Başlangıçta bir Yunan dergisinde seri roman olarak yayımlanan romana ilgi gösterilmemişti.

Costa Gavras'ın Yves Montand ve Jean-Louis Trintignant'la birlikte yaptığı film uyarlaması, kitabı dünyanın en çok satan kitabı haline getirdi.

VASİLİ VASSİLİKOS KİMDİR?

1933'te Yunanistan'ın Kavala kentinde doğdu. İlk romanı yirmi yaşında yayınlandı. 1961'de  üçlemesiyle Yunanistan'ın en saygın edebiyat ödülü olan On İkiler Grubu Ödülü'nü kazandı. Kendisi bu ödüle layık görülmüş en genç yazardır.

Yazar siyasi faaliyetleri yüzünden 1967'deki askeri darbeden sonra yedi yıl sürgünde yaşamak zorunda kaldı.

1996'dan bu yana Yunanistan'ın UNESCO nezdindeki elçisi olarak da görev yapan yazarın roman, şiir ve oyun ağırlıklı olmak üzere yüzden fazla kitabı vardır.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)