New York Üçlemesi’yle tanınan Amerikalı yazar Paul Auster 77 yaşında öldü.

Paul Auster akciğer kanseri tedavisi görüyordu. Salı akşamı Brooklyn'deki evinde yaşamını yitiren Auster'in ölümü, arkadaşı Jacki Lyden tarafından doğrulandı.

Auster'a konulan kanser teşhisi ilk olarak geçen yıl eşi ve yazar arkadaşı Siri Hustvedt tarafından duyurulmuştu.

1980'lerde kara romanı postmodern bir şekilde yeniden canlandırmasıyla ün kazanan romancı, kendi kuşağının en önemli yazarlarından biri olmayı başardı.

Auster'in diğer önemli eserleri arasında “Moon Palace”, “The Book of Illusions” ve “The Brooklyn Follies” bulunuyor.

1947'de Newark'ta doğan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Auster'in 2017 tarihli romanı “4321” Man Booker Ödülü için kısa listeye kalmıştı.

Yazarlık yaşamı 1982'de, babasıyla olan mesafeli ilişkisini anlattığı Yalnızlığın İcadı adlı anı kitabıyla yükselişe geçti. 

The New York Times gazetesine göre ilk romanı “City of Glass” 1985 yılında Kaliforniya'da küçük bir yayınevi tarafından basılmadan önce 17 yayınevi tarafından reddedildi.

Kitap, daha sonra tek bir ciltte toplanan üç romandan oluşan en ünlü eseri “New York Üçlemesi”nin ilki oldu. 

Paul Auster, Orhan Pamuk’la bir tutulmayı sevmemiş, mesafe koymuş, Pamuk’la da inişli çıkışlı bir ilişkisi olmuştu.

PAUL AUSTER KİMDİR? PAUL AUSTER’İN BİYOGRAFİSİ

Guardian'ın Paul Auster Biyografisi şöyle:

"Yazar, 1947'de Newark, New Jersey'de doğdu. Auster'a göre yazarlık hayatı, sekiz yaşındayken beyzbol kahramanı Willie Mays'ten imza almayı kaçırdığı zaman başladı; çünkü ne kendisi ne de ailesi hiçbir zaman yanında kalem taşımıyordu. O andan itibaren her yere kalem götürdü.

“1995 yılındaki bir makalesinde şöyle yazmıştı: "Cebinizde bir kalem varsa, bir gün onu kullanmaya başlama isteği duyma ihtimaliniz yüksektir."

Auster, 14 yaşında bir yaz kampında yürüyüş yaparken kendisinden birkaç santim ötedeki bir çocuğa yıldırım çarpmasına ve o an ölmesine tanık oldu; bu olayın hayatını "kesinlikle değiştirdiğini" söylediği ve "her gün" düşündüğü bir olaydı.

Auster, 1970'lerin başında Paris'e taşınmadan önce Columbia Üniversitesi'nde okudu; burada çeviri de dahil olmak üzere çeşitli işlerde çalıştı ve üniversitedeyken tanıştığı "zaman zaman" kız arkadaşı yazar Lydia Davis ile birlikte yaşadı.

1974'te ABD'ye döndüler ve evlendiler. Çiftin 1977'de Daniel adında bir oğulları oldu, ancak kısa süre sonra ayrıldılar.

Ocak 1979'da Auster'in babası Samuel öldü ve bu olay, yazarın 1982'de yayınlanan ilk anı kitabı Yalnızlığın İcadı'nın temelini oluşturdu. Bu kitapta Auster, baba tarafından büyükbabasının büyükannesi tarafından vurularak öldürüldüğünü açıkladı fakat delilik gerekçesiyle beraat etti. Auster, babasıyla ilgili olarak "Bir erkek çocuk, bir erkek olarak bundan etkilenmeden bu tür şeyleri yaşayamaz," diye yazdı ve babasıyla "değişmez bir ilişki içinde olduğunu, birbirlerinden farklı yönlerde koptuklarını" ifade etti.

Auster'a deyim yerindeyse dünya çapında şöhreti getiren, New York üçlemesinin ilk romanı olan Cam Şehri'nin 1985'te yayımlanması oldu.

Auster, 1981 yılında yazar Siri Hustvedt ile tanıştı ve ertesi yıl evlendiler.

1987'de şarkıcı ve oyuncu olan Sophie adında bir kızları oldu. Auster'ın yanlışlıkla kendini havaya uçuran bir adamı konu alan 1992 tarihli romanı Leviathan'da, Hustvedt'in ilk romanı The Blindfold'un kahramanı Iris Vegan adında bir karakter yer alıyor.

2006'da İspanya'nın Asturias Prensi edebiyat ödülüne layık görüldü ve 1993'te Leviathan'la kendisine Prix Médicis Étranger ödülü verildi.

Nisan 2022'de Auster ve Davis'in oğlu Daniel aşırı dozda uyuşturucudan öldü.

Mart 2023'te Hustvedt, Auster'a geçen Aralık ayında teşhis konulduktan sonra akciğer kanseri tedavisi gördüğünü açıkladı.

Yetmiş yaşında dul bir yazar hakkındaki son romanı Baumgartner Ekim ayında yayımlandı.

Auster'dan geriye Hustvedt, kızları Sophie Auster, kız kardeşi Janet Auster ve bir torunu kaldı."

PAUL AUSTER'İN ROMANLARI

Köşeye Kıstırmak (1982) (Paul Benjamin mahlasıyla)
New York Üçlemesi (1987)Cam Kent (1985)
Hayaletler (1986)
Kilitli Oda (1986)
Son Şeyler Ülkesinde (1987)
Ay Sarayı (1989)
Şans Müziği (1990)
Auggie Wren'in Noel Hikâyesi (1990)
Leviathan (1992)
Yükseklik Korkusu (1994)
Timbuktu (1999)
Yanılsamalar Kitabı (2002)
Kehanet Gecesi (2003)
Brooklyn Çılgınlıkları (2005)
Yazı Odasında Yolculuklar (2006)
Karanlıktaki Adam (2008)
Görünmeyen (2009)
Sunset Park (2010)
Baumgartner (2023)

Gercekedebiyat.com

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)