Uluslararası Semih Tezcan ve Türkoloji Sempozyumu

news-details
Haberler

Ünlü Türkolog Prof. Dr. Semih Tezcan anısına sempozyum düzenleniyor. 

Hacettepe Üniversitesi ve TİKA desteğiyle Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından düzenlenecek olan Türk Dilbiliminde Tanımlama ve Belgeleme VI: Uluslararası Semih Tezcan ve Türkoloji Sempozyumu 11-12 Ekim 2018 tarihlerinde Beytepe Kampüsünde. (Bildiri özetleri PDF)

Bilindiği gibi Prof. Semip Tezcan Eylül 2017'de Almanya’dan Türkiye’ye dönmekte iken  uçakta geçirdiği kalp krizi sonrasında Kurtköy Ersoy Hastanesine kaldırıldı. Yoğun bakımda yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Tezcan'ın cenazesi, 17 Eylül Pazar günü M Ankara Karşıyaka Mezarlığına defnedildi.

Prof. Dr. Semih Tezcan, Avusturyalı ünlü Türkolog ve TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Andreas Tietze’nin 65 yıllık çalışmasının ürünü olan; TÜBA tarafından yayına hazırlanarak ilk dört cildi basılan Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugati Projesi'ni yürütüyordu.

PROF. DR. SEMİH TEZCAN KİMDİR?

Türkiye Bilimler Akademisinin aktardığı bilgiye göre, 1943'te Mersin’de doğan Tezcan, 1964’te Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde Türk Dili Bölümünü bitirdi.

Aynı yıl Societas Uralo-Altaica’nın tahsis ettiği bursla doktora öğrenimi için Almanya’ya gitti. Hamburg Üniversitesi’nde Prof. Annemarie von Gabain’in yanında Eski Uygurca, Göttingen Üniversitesi’nde Prof. Gerhard Doerfer’in yanında Altayistik ve Genel Türkoloji okudu.

1970'lerin başında doktor unvanını aldı. Göttingen Üniversitesi’nde doktora öğrenimi görmekte iken hocası Prof. Doerfer ile 1968 yılında İran’da konuşulan arkaik Türk dili Halaçça’yı yeniden keşfetti, bu dilin Türkoloji için büyük önemini ortaya koydu.

O tarihten başlayarak 30 yıl boyunca diğer görevlerinin yanı sıra bu arkaik dilin araştırılmasına Prof. Doerfer ile birlikte emek verdi, birçok yayın yaptı.

Doktoradan sonra Türkiye’ye dönüp 1974’ten 1984’e kadar Ankara Üniversitesinde çalıştı. 1984 yılında Federal Almanya’nın Bamberg Üniversitesi’nde yeni kurulan Türkoloji kürsüsüne davet edildi. Orada 1984-2008 arasında görev yaptı. 2008-2015 arasında da Bilkent Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Edebiyatı Bölümünde ders verdi.

Çalışmaları TÜBA’nın 2006 yılı “Sosyal Bilimler Bilim Ödülü”ne lâyık görüldü. Yalnız başına yayımladığı kitap ve makalelerinden başka batılı, Ortadoğulu ve Uzakdoğulu bilim insanlarıyla ortak bilimsel çalışmaları yayınlandı.

Çalışma alanlarıyla ilgili konularda Almanca ve İngilizceden Türkçeye çeviriler yaptı. 1994 yılında, Berlin-Brandenburg Bilimler Akademisi’nin Eski Uygur medeniyeti belgelerini yayımlamakla görevli Turfan Projesi Komisyonuna üye seçildi. 2002’de bu projenin direktörlüğüne getirildi. 
 
GERCEKEDEBİYAT.COM


Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..