Tarihi talihsizliklerle dolu İstanbul AKM  Sinan Operası’yla açıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Uzun yıllar boyunca yenilenmesi projesine karşı çıkan bunun için akla hayale gelmeyen yalanlara başvuran kesimlerin ortaya çıkan eser karşısında mahcubiyet duyacaklarını ümit ediyorum. Açık konuşmak gerekirse bu eser eski Türkiye ve yeni Türkiye fotoğrafının en belirgin bir şekilde görüldüğü yerdir” dedi.

Sinan Operası’ysa izleyenleri büyüledi. Oldukça kısa bir zamanda bestelenip sahnelenmeye hazırlanan eser izleyenlerden tam not aldı. Sinan Operası TRT2’den naklen yayınlandı.

ahmet yıldız

Sinan operasının librettosunu Bertan Rona yazdı. Rona çalışmasını, Halit Refiğ’in Dergah Yayınları’nda yayınlanan “Koca Sinan” adlı eserinden yola çıkarak yapmış. Eserin bestecisiyse Hasan Uçarsu (d.1965)  Türk ozanlarının dizelerini değişik türlerde bestelediği, yapıtları Avrupa'nın değişik ülkelerinde orkestra ve korolar tarafından seslendirildiği, kayıtları yayınlandığı, son dönemde Viyola ve Piyano için İkili Konçerto (Bir Aşk Destanı), Sakıncalı Piyade ve Troya'dan Çanakkale'ye eserleri tüm orkestraların dağarına girdiği biliniyor.

Sinan operası, 1538'de Mimar Sinan'ın, Prut Nehri üzerine inşa ettiği köprü ile Kanuni Sultan Süleyman'ın dikkatini çekmesiyle başlıyor. Süleymaniye Camii’nin yapımı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun 10. padişahı ve 89. İslam halifesi I. Süleyman'la  baş mimarı arasında yaşanan gerilimi, padişahın en yakınlarının bu gerilime katkıları ve yaşanan çatışmaları konu alıyor.

Orkestrayı ünlü şef Gürer Aykal yönetti.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)