Kazak hanları Canibek ve Kerey’in Özbek hakimiyetinden ayrılıp, 1465’te Güney Kazakistan’ın steplerinde yeni bir devlet kuruşunu anlatan dizinin çekimlerine 2016’da başlanmıştı.

50 MİLYON DOLAR BÜTÇELİ 250 OYUNCULU PROJE

TRT AVAZ’da yayınlandığında büyük ilgi çeken ve Kazak Türkçesi’ni bir süre sonra izleyicilerin anlayabildiği dizinin çekimleri, Almatı yakınındaki bir köyde yapıldı. 50 milyon dolar bütçeli yapımda 250 oyuncu rol aldı.

ahmet yıldız

İktidar mücadelesi, savaş ve entrikayla dolu yapımın yönetmenliğini Rüstem Adraşov yaptı. Eylül ayında çekimlerine başlanan dizinin, daha sonra film olarak vizyona gireceği belirtildi. 1465’te kurulan ilk Kazak hanlığı, Kazakistan tarihinde önemli bir yere sahip. 550 yıl önce kurulan hanlık, bugünkü Kazakistan’ın temeli olarak görülüyor.

 

GALASI 2019'DA YAPILDI

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 2019 yılında "Kazak Hanlığı. Altın Orda" filminin galası yapıldı.

Merkez Konser Salonu'nda yapılan galaya, Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamediulı ile milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Yönetmenliğini Rustem Abdraşev'in üstlendiği filmin gösteriminin ardından konuşan Bakan Muhamediulı, filmin Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in talimatıyla hazırlandığını belirterek, Nazarbayev'in, "tarihini bilen, ona değer veren ve öven halkın geleceği büyük" ifadelerine atıfta bulundu.

ahmet yıldız

Abdraşev de projenin 4 yılda hayata geçirildiğine işaret ederek, "Kazak Hanlığı'nı yeniden canlandırmış, o dönemlere gitmiş gibi olduk. Projeden sonra bambaşka birileri olarak çıktık. Kim olduğumuzu, köklerimizin nerden geldiğini ve nereye gittiğimizi anladık. Şimdi bu bizim için çok önemli." diye konuştu.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)