Türkiye’nin önemli öykücülerinden Sait Faik Abasıyanık, ölümünün 68. yılında  Burgazada’da anıldı. Türkiye Yazarlar Sendikası ve Ada Dostları Derneği tarafından gerçekleştirilen anma etkinliğine, Sait Faik’i seven çok sayıda sanatçı, yazar ve okur katıldı. Sait Faik’in heykeli önünde saygı duruşuyla başlayan etkinlikte açılış konuşmasını, Ada Dostları Derneği Başkanı İbrahim Aycan yaptı.

Aycan, Adalar ilçesinin en eski sivil toplum örgütü olarak doğayı, kültürel ve tarihi mirası korumak amacıyla faaliyet gösterdiklerini ifade ederek, Adalarda doğa tahribatının giderek arttığına dikkat çekti.

TYS’nın Genel Başkanı Adnan Özyalçıner ise, unutulmayan öyküleriyle dün olduğu gibi bugün de Sait Faik’le birlikte olduklarını, onu sevgiyle saygıyla andıklarını ve adını yaşatmaya devam edeceklerini söyledi.

sait faik

Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar, ölümünden sonra vasiyeti üzerine 1959’da müze haline getirilen Sait Faik’in evinin önünde toplandı. Ancak bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle, müzeyi gezmek mümkün olmadı.

Etkinlik, Burgazada Cennet Bahçesi’nde, sunuculuğunu tiyatro ve sinema oyuncusu Gülsen Tuncer’in yaptığı “Sait Faik ve Öykücülüğü” konulu bir panel ile devam etti. Tuncer, Türk yazını ve Burgaz Ada deyince akla yazınımızı yükseğe taşıyan Sait Faik’in geldiğini, 48 yaşında hayata imza bırakıp gitmenin çok önemli olduğunu belirtti.

Konuşmacılar Adnan Özyalçıner, Ruken Kızıler, Adil İzci, Zeki Coşkun ve Nalan Çelik, Sait Faik’i öykü ve şiirlerinden örneklerle anlattılar.

Bu arada yapılan konuşmalarda, Sait Faik’in öykülerinde genellikle yoksul ve sıradan kent insanlarını anlattığı, emeğin gücünün egemen olduğu mutlu bir geleceğe inanan cümleler kullandığı, öykü kahramanları arasında çok sayıda balıkçı olduğu, dünyanın değiştiğini ve gittikçe kötüleştiğini gördüğü, Abidin Dino’nun ifadesiyle Gorki’nin, Rus Edebiyatına yaptığı hizmeti Türk Edebiyatında Sait Faik’in yaptığı vurgulandı.

Etkinlik, Sait Faik’in öyküsü “Hişt Hişt” sesleri eşliğinde son buldu.

Ahmet Zeki Yeşil
Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)