Şair Özdemir İnce yaşadığımız göçmen sorununun 'kapitalizmin ve emperyalizmin' eseri olduğunu belirterek 'Şu anda Türkiye konumu icabı depo olarak, dağıtım merkezi olarak seçilmiş durumda. Ama Türkiye tek başına bu göçleri karşılayamaz. Öyle bir an gelir ki Türkler de göçlere katılır.' saptamasını yaparak ABD ve Rusya'nın göçmenleri Sibirya'daki boş topraklara gönderebileceğini yazdı.

Şair Özdemir İnce, Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde, "Bu istenmeyen göçlerin nedeni ve sorumlusu kuşkusuz kapitalizm ve emperyalizm (bu sözcüğü çok ender kullanırım)! Pakistanlı, Afgan, Iraklı, Suriyeli, Afrikalı yoksullar, ezilmişler, paryalar! Bu başlangıç! Gelecek yıllarda tarihöncesi yapılanlara benzer göçler olacak. Şu anda Türkiye konumu icabı depo olarak, dağıtım merkezi olarak seçilmiş durumda. Ama Türkiye tek başına bu göçleri karşılayamaz. Öyle bir an gelir ki Türkler de göçlere katılır." diye yazarak "Şu anda Türkiye’de bulunan Suriyelilerin sorumlusu AKP ve Saray hükümetleri. Tamam! Ama bunda bizzat Suriye’nin, Birleşmiş Milletler’in, Avrupa Birliği’nin, Rusya’nın ve İran’ın da payı var. Suriye gailesi ve Türkiye’de bulunan mülteciler, sadece bu ülkeyi değil, komşularını, Avrupa’yı ve dünyayı tehdit ediyor." dedi.

"Dediklerine göre, güya Erdoğan emir vermiş. Sanki Erdoğan’ın emri Yunan ve Bulgar kapılarında geçermiş gibi. Bu çaresiz insanlara kızamıyorum, bu kadar kafasız olmalarına üzülüyorum. Amaçları Yunanistan ve Bulgaristan’da kalmak değil, Almanya’ya, Belçika’ya, Fransa’ya, Birleşik Krallıklar’a  gitmek. Bunca sınırları nasıl geçecekler, nasıl aşacaklar? Çocuklara acıyorum ve bu yazıyı da o masumlar için yazıyorum." diyen Özdemir İnce'nih yazısı şöyle:

Çözüm yolu: Yunanistan ve Bulgaristan kaplarını açmamakta haklı. Çünkü hedef komşu ülkeler de kapılarını açmaz. Bu durumda, yanlarına Türkiye’yi de alarak Avrupa Birliği’ne ve Birleşmiş Milletler’e çözüm için başvurmak zorundalar. Bu kuruluşların üyeleri maddi güçleri ve nüfuslarıyla orantılı olarak Türkiye’de bulunan mültecileri almayı kabul edecekler.

Ama mültecilerin isteklerine ve kabul edecek ülkelerin seçmesine göre değil, kura ile.

AKP hükümetinin mültecilere AB’nin vereceği para karşılığı hancılık yapmayı kabul etmesi ülkenin onurunu lekelemişti ama bunu düşünmediler bile. Bu durum ve koşul sürdürülemez. Bu ülke kimsenin hancısı ve dadısı olamaz. Üstelik mülteciler için “ihale” yönteminden yararlanamazlar.

***

Benim, kimseyle ortak olmayı kabul etmeyen, sıradan ama bağımsız aklım başka bir çözüm yolu görmüyor. Meğerki güç ve para babası ülkeler günümüzün ve geleceğin mültecileri için iki Kutup bölgesini yurt yapmasınlar! Ayrıca ABD ve Rusya’nın Sibiryası’nda boş yerler var.

Bu da düşünülmeli!

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)