Koronavirüsten en çok korkan ve en az korkan bölgemiz belli oldu! Tahmin edin

Türkiye genelinde yapılan ‘Türkiye Koronafobi ve Salgınla İlişkili Duygu Çalışması' araştırmasına göre, ‘Koronavirüsten çok korkuyorum’ diyenlerin oranı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 50, Ege Bölgesi’nde ise yüzde 49 oldu. Koronavirüsten çok korktuklarını söyleyenlerin en az olduğu bölge ise yüzde 41 ile Karadeniz oldu.

news-details
Haberler

Üsküdar Üniversitesi tarafından 81 ilde 6 bin 318 kişide yapılan ‘Türkiye Koronafobi ve Salgınla İlişkili Duygu Çalışması’ araştırmasına göre, Koronavirüsten çok korkuyorum’ diyenlerin oranı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 50, Ege Bölgesi’nde ise yüzde 49 oldu. Bu iki bölgeyi yüzde 47 ile Akdeniz Bölgesi izlerken Marmara, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da bu oran yüzde 43 oldu. Karadeniz Bölgesi’nde ise ‘Koronavirüsten çok korkuyorum diyenlerin oranı yüzde 41’de kaldı.

Psikolog Şenel Karaman, Ege Bölgesi’nde göç dolayısıyla geçmişten gelen travmatik bir geleneğin olduğunu, Doğu Anadolu’da aile hayatının bir klan hayatı gibi olduğunu, sosyal mesafenin sınırlandırılması onlarda gerginlik yaratmış olabileceğini, Karadenizli vatandaşların ise, doğal bir ortamda yaşadıklarını ve doğal besinlerle beslendiklerini belirterek, bu nedenle salgından korkmadıklarını söylemiş olabileceklerini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..