Henüz çocukken savaşın yıkıcı etkileriyle tanışmak zorunda kalan ve ruhunda açılan yaraları çizdiği resimlerle dünyaya göstermesiyle tanınan İranlı Ressam Sahar Khalkhalian, son olarak geçen yıl New York’ta Agora Gallery ile organizasyonlara katılmıştı.

“TÜM DÜNYA İNSANLARI İÇİN BÜYÜK BİR ANLAMI OLACAK”

Sergisini gelecek aylarda Türkiye’de açacağını söyleyen Khalkhalian, “Hem benden beklenen hem de beklenmeyen eserler göreceksiniz. Bu serginin tüm dünya insanları için büyük bir anlamı olacağına inanıyorum. Özellikle de savunucusu olduğum barış için. Dünya barışına ufak da olsa bir katkım olacağı için çok heyecanlıyım. Bu nedenle çalışmalarımı hızlandırdım” diye konuştu.

ressam

“SANATÇILAR OLARAK İNSANLIK DRAMLARINI GÖRMEZDEN GELEMEYİZ”

İçine doğduğu İran-Irak savaşının izlerini ayrılık, tecrit, insanlık ve kimlik kaybı gibi güçlü ve travmatik temalarla fırçasına yansıttığı ve aynı zamanda dünya barışına dair somut adımlar atmak için mücadele ettiği vurgulanan Khalkhalian, sık sık ziyaret ettiği Afrika’ya da değindi. Afrika’da yaşanan açlık ve sefalete dikkat çeken ressam şöyle konuştu:

“Sanatçılar olarak elimizi taşın altına koymalıyız. Uluslararası platformlarda Afrika kıtası başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde yaşanan insanlık dramlarını görmezden gelemeyiz. Üzerinde yoğun olarak çalıştığım resim sergimin dünyada yaşanan olumsuz koşulların ortadan kalkmasında az da olsa bir katkısı olursa bundan büyük bir onur duyarım.”

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)