Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından bölgede bulunan müze ve tarihi yapıların durumuna ilişkin bilgileri açıkladı.

İşte o açıklama:

On ilde büyük yıkıma neden olan deprem müzelere ve tarihi yapılara da zarar verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada müzelerde ve tarihi yapılarda önemli bir hasar olmadığı belirtildi. Malatya’daki Yeni Cami ile Gaziantep Kalesi’nde oluşan hasara ilişkin tespit çalışmalarının sürdüğü belirtilen açıklamanın tamamı şöyle:

“06.02.2023 tarihinde meydana gelen ve on ilimizi etkileyen depremde, Bakanlığımız tarafından ilk andan itibaren başta personelimizin sağlık durumu, müze ve ören yerlerimizin güvenliği, müze binası ve eserlerimizin durumu ile kültür varlıklarımızın korunması için gerekli çalışmalar yürütülmektedir. Depremden etkilenen illerimizden, GaziantepŞanlıurfaKilisOsmaniyeDiyarbakırAdana müzelerimizde herhangi bir hasar meydana gelmemiştir. KahramanmaraşElbistanAdıyamanMalatya müzelerimizde ufak çatlaklar dışında bir hasar oluşmamıştır. Müzelerimizin koleksiyonlarında ciddi bir hasar tespit edilmemiştir.

Bununla birlikte, etrafında bulunan binaların tehlike oluşturabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak Kahramanmaraş Müzemizin taşınabilir nitelikteki koleksiyonu güvenli bir müzemize nakledilmiştir.

gerçekedebiyat.com

Hatay Arkeoloji Müzemizin bir bölümünde hasar meydana gelmiştir. Bakanlığımızca, acil durum eylem planımız doğrultusunda en hızlı ve kapsamlı personel takviyesi bu müzemize sağlanmıştır. Ayrıca elektrik kesintilerinin güvenlik zafiyeti oluşturmaması için müzemize güneş enerjili kamera sistemleri kurulmuştur.

Dünya miras alanlarımızdan Malatya Arslantepe'de kerpiç duvarlardan hafif kaymaların bulunduğu ve geçici çatı örtüsünde yer yer çökmeler olduğu tespit edilmiş ancak alanda ciddi bir hasar oluşmamıştır.

Diyarbakır Surlarının sınırlı bir bölümünde hafif dökülmeler olduğu, yine Diyarbakır Suriçi'nde bulunan St.George Kilisesi'nin girişinde ufak çaplı dökülmeler bulunduğu tespit edilmiştir. Şanlıurfa Göbeklitepe ve Adıyaman Nemrut Dağı gibi diğer dünya miras alanlarımızda hiçbir olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Gaziantep Kalesi ve Malatya Yeni Camii başta olmak üzere anılan şehirlerde bulunan Bakanlığımıza bağlı olsun veya olmasın tescilli tarihi yapılarda ve müzelerimizde oluşan hasara ilişkin detaylı çalışmalar devam etmektedir.

Deprem bölgesine diğer müzelerimizden güvenlik personeli ve uzman personel desteği sağlanmıştır ve ihtiyaca göre bu çalışmalara aralıksız devam edilmektedir. Halihazırda tüm müze ve ören yerlerimiz güvenli durumda ve kontrol altındadır. İlk andan itibaren tüm teşkilatımız, depremden etkilenen personelimize destek için sahada ve merkezde üstün gayret ve örnek bir işbirliğiyle çalışmaktadır.

Bu vesileyle başta mesai arkadaşlarımız olmak üzere hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yararlılara acil şifalar diliyoruz.”

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)