Cemal Süreya, Maliye Teftiş Kurulu'ndaki görevinden edebiyata dönmek için 1965 yılında istifa etmişti. İstifa mektubunun aslı bulundu.

Emekli milletvekili Akif Hamzaçebi'nin instagram hesabından yayınlanan istifa mektubunda çalıştığı kurumu da yücelten güzel tümceler yer alıyor.

Akif Hamzaçebi'nin "Cemal Süreya’nın ( kimlik bilgilerine göre Cemal Seber ) memuriyetten istifa dilekçesi. Sadeliği özümsemiş güzel cümleleriyle görevine duyduğu sevgi ve saygıyı ne güzel ifade etmiş. İmza henüz Cemal Seber’den Cemal Süreya’ya dönüşmemiş. Belki de resmi yazışmalardaki imzası böyleydi üstadın." notuyla yayınladığı mektup şöyle:

 

 

On yıldanberi Maliye Teftiş Kurulunun bir mensubu olarak çalışıyorum. Sadece mesleki açıdan değil, insani açıdan da edindiğim her türlü müktesebatın kişisel yapıma sinmiş her türlü değer hükmünün büyük kısmını Kuruma borçlu olduğuma inanmaktayım.

Ancak ötedenberi tutkunu olduğum edebi ve fikri çalışmalarıma daha yoğun bir ortam yaratmak ve bu alanda hayatıma yeni bir yön vermek için çok sevdiğim maliye müfettişliği görevinden ayrılmak kararını vermiş bulunuyorum.

Mecburi hizmetim yoktur.

İstifamın kabülünü amirlerimden arz ederim.

Saygılarımla.

Maliye Müfettişi

Cemalettin Seber

Edebiyatımızın önemli yazar ve şairlerinden Cemal Süreya (Cemal Seber) Maliye Teftiş Uzmanı'ydı.

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)