Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) koordinasyonunda yurtdışında yaşayan genç kalemler tarafından hazırlanan Telve dergisinin ikinci sayısı çıktı. Dergi yönetiminden yapılan yeni sayıyla ilgili tanıtımda şu ifadelere yer verildi:  

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının anadil konusundaki yetkinliklerini ve ifade kabiliyetlerini artırarak, kendi kültürel birikimlerini ortaya çıkarmak için yolculuğa başlayan Telve, ilk sayısından itibaren kısa sürede gençler için heyecan uyandıran eserler arasında girdi. Yurt dışında yaşayan gençlerin bizzat görev aldığı bir okul olan Telve, diyasporada yaşayanların Türkçe hasretini gidermenin yanı sıra onların ortak değerlerine ve yaşantılarına da ayna tutuyor. Telve dergisi aynı zamanda geleceğin sanatçı ve yazarlarını da gün yüzüne çıkartıyor. 

İlk sayısında Avrupa’nın farklı şehirlerinin önemli mekânlarını, insanlarını, dilini ve anlatmak istedikleriyle “Şehirlerin Dili” dosyası ile okuyucuların karşısına çıkan Telve, ikinci sayısında “Türkçe hepimizin zenginliğidir, bizi çatısı altında toplayan bir evdir” sloganıyla okuruna sesleniyor. Telve’nin ikinci sayısı fevkalade bir önem taşımakta birlikte dünyanın dört bir yanında yaşayan gençlerin birbirini anlayabilmesi ve gönül bağı kurabilmesi için Türkçemizi ele alıyor. Birçok dille ve kültürle büyüyen genç kalemlerin gönderdiği öyküler, şiirler, denemeler ve dosya yazıları bu sayıda okuyucularla buluşuyor. 

Telve dergisi ikinci sayısında “Türkçenin Etrafında” adı altında, Türkçeyi keşfetmenin, Türkçe hissetmenin, Türkçe okumanın, Türkçe düşünmenin ne anlama geldiğini birbirinden değerli dosya yazılarıyla dikkatlere sunuyor. Genç yazarlar kâh kendi tecrübelerinden kâh ailelerinin birikimlerinden faydalanarak Türkçenin hayatlarındaki yerini Telve’de kâğıda döküyor. Tecrübeleri farklı olsa da bütün yazarların söylemeye çalıştığı ortak nokta ise: “Türkçe hepimizin zenginliğidir, bizi çatısı altında toplayan bir evdir.” 

Okurlarla temas köşesinde ise bu sefer, Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Avustralya’da yaşayan gençlerle, iki kültür ve iki dille yaşamanın ne anlama geldiği ile Türkçenin onlar için ne ifade ettiği üzerine yapılan konuşmalar yer alıyor. Birbirinden güzel öyküler, şiirler ve denemelerle diaspora edebiyatındaki yerini genişleten Telve her sayısında yeni dahil olan yazar ve okurlarıyla birlikte yolculuğuna devam ediyor. 

Telve dergisine şu linkten ulaşabilirsiniz: 

https://www.ytb.gov.tr/telve2/#your_book_name/1

(Tanıtım metni)

Gerçek Edebiyat

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)