Dr. Ali Edizer 1999-2000 yıllarında Kayseri İl Sağlık Müdür Yardımcılığı görevini yürütürken, aynı zamanda Menzil Şeyhinin de vekiliydi. Menzil'e gitmek isteyenler mutlaka Kayseri'deki Menzilcilerin denetiminde olan camiye geliyordu. Ali Edizer'in Sağlık Bakanlığı'na gelmesi Recep Akdağ'ın Sağlık Bakanı olduğu 2009 yılında oldu.

Getirilen yer Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı'ydı. Genel Müdür İsmail Demirtaş da bakanlıkta “Sıkı Menzilci” olarak tanınıyordu. Demirtaş'a da bakan Akdağ, Bakanlık Kontenjanından  Tütün Üst Kurulu üyesi yapıldı. Üyelik süresi bitince aynı kişi Müsteşar yardımcısı olarak bakanlığa döndü.

DAMAT EL VERDİ

Akdağ bakanlıktan alınınca, Menzil Şeyhinin damadı Hasan Çağıl, (Babası Dr. Ahmet Çağıl da aynı zamanda şeyhin özel doktoruydu)  Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü'ne atandı. Ali Edizer'i de hemen yanına aldı. Hasan Çağıl görevinden ayrılınca, Ali Edizer'i bu kez Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun sahiplendi ve Müsteşarın danışmanı yapıldı.Recep Akdağ, belli bir aradan sonra yeniden Sağlık Bakanlığı'na gelince, Dr. Ali Edizer'i özel kalem müdürü yaptı. Edizer, Menzilcilerin atamalarında bürokrasi üzerinde daha da etkili hale geldi. Sağlıkta değişim ve dönüşüm devam ediyordu.

Şeyhin damadı Hasan Çağıl, Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı yapıldı. Çağıl, bir zamanlar Menzil Şeyhinin kayseri Temsilciliğini yapan Ali Edizer'i yine Kayseri Kamu Hastaneleri Birliği'ne 2012 yılında genel sekreter olarak atanmasına ilişkin sözleşme imzalattı.Bu atamada Menzilci olduğu bilinen, Menzil Şeyhleri tarafından da mensupları olduğu gizlenmeyen bakanlardan Taner Yıldız da etkili oluyor. Kayseri İl Sağlık Müdür Yardımcılığı döneminde Menzil Sorumlusu olan Edizer, bu kez daha büyük bir güçle geliyordu. Ancak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan son anda “çizik” yedi. Ama, şeyhin damadı Hasan Çağıl, bunun üzerine Edizer'i danışman olarak yanına aldı. Hemen belirtelim, burada aldığı maaş, normal görevindekinden neredeyse üç kat fazlaydı.

ŞEYHİN DESTEĞİNİ GÖSTERDİ

2012 yılının Ekim ayından 2016 yılının Ekim ayına kadar Ankara Onkoloji Hastanesi'nde başhekim yardımcılığı görevinde bulunan Ali Edizer, Menzil Şeyhine yakınlığını göstermek için her yolu kullanıyordu. Edizer, Twitter'da kullandığı fotoğrafta bir gence sarılmış görünüyor. Onun kim olduğunu araştırdım. Sarıldığı kişi Ankara Sami Ulus Çocuk Hastanesi Destek Kalite Müdürü Cemalettin Aykaç'tı. Aykaç'ın önemli bir özelliği vardı.Cemalettin Aykaç, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası,

Bakan Recep Akdağ tarafından eski adı GATA olan Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Sağlık Bakanlığı'na devredildi. Buraya yapılan ilk atamalardan birisi Cemalettin Aykaç'ın İdari ve Mali İşleri  müdürlüğüne getirilmesiydi. Edizer'in, Twitter de sarıldığı ve arka plan fotoğrafındaki Cemalettin Aykaç, Menzil şeyhinin torunuyla evliydi.Cemalettin Aykaç da, önce Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Müdürlüğü ile Onkoloji Hastanesi Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuştu. Ali Edizer, Twitter'de damadın fotoğrafını koyarak Menzil şeyhinin desteğini manen arkasına aldığınız göstermeye çalışıyordu.

KAVGADAN SONRA GATA'YA

Cemalettin Aykaç GATA'ya hastane müdürü olarak atandığı dönemde Ali Edizer de Kamu Hastaneleri Kurumu 1. Bölge İdari Hizmetler Başkanlığı görevinde bulundu. İşte o günlerde eşini mamografi çektirmek için GATA'ya götürdü. Ancak, o bölümde o gün kadın doktor olmadığını öğrenince görevlilerle tartıştı. Tartışma sırasında ayaklarından engelli olan Prof. Dr. Kemal Niyazi Arda'ya saldırdı. Başhekim Mehmet Ali Gülçiçek, olayı bir tutanağa bağlayıp Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu'na intikal ettirdi.

Soruşturma sonucu Edizer'e disiplin cezası verildi. Ayrıca yargılanması yönünde müfettiş rapor düzenledi. İlginçtir, dün de Ankara'da bu davanın duruşması yapıldı.Çok geçmeden, Ali Edizer, kavga edip disiplin cezası aldığı hastaneye başhekim yardımcısı olarak atandı. O dönem müsteşarlık görevinde Eyüp Gümüş bulunuyordu. Menzilcilerin gücü de bakanlıkta henüz kırılmamıştı. Edizer de, Recep Akdağ'a yakın çalıştığını her fırsatta söylüyordu.Menzilciler bugün bakanlıklarda yine güçlerini koruyor. Siyasetçiler bu tarikattan, Menzilciler de siyasetçiler üzerinden ellerini hiç çekmedi. 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)