Yazar Ahmet Say Ankara'da toprağa verildi. 

87 yaşında hayatını kaybeden yazar Ahmet Say için Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde anma töreni düzenlendi.

Törene Fazıl Say ve eşi Ece Dağıstanlı, Ahmet Say'ın eşi Handan Say, yazar ve şair Ahmet Telli, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, oyuncular Fırat Tanış, Mustafa Alabora, siyasetçiler, sanat camiasından isimler ve çok sayıda kişi katıldı.

Törende konuşan Fazıl Say, Ahmet Say için bestelediği parçayı ilk kez çaldı ve bir Say Vakfı kuracağını bildirdi.

Fazıl Say konuşmasında, Türk basınının haber verme şeklini de eleştirdi kırgınlığını dile getirdi.

"Ben önceleri Yazar Ahmet Say'ın oğluydum ama şimdi görüyorum ki basınımıza göre Fazıl Say'ın babası öldü" dedi.

Bunun nemli olmadığını ama Ahmet Say'ın önemli bir sanatçı yazar ve müzik insanı olduğunu söyledi.

Fazıl Say, babası için bestelediği 'Babam Ahmet Say'ı ilk kez törende çaldı. Fazıl Say babası Ahmet Say ile

FAZIL SAY - AHMET SAY 12 EYLÜL ANISI

12 Eylül'de yaşadıklarını anlatırken ise, ''12 Eylül günü eve jandarmalar geldi. Son dakika gelmeden önce solculuk adına bütün kitapları duvar piyanosu içine koydular. Jandarmalar evi aradı sonra baktılar piyanoya ‘Bu ne’ dediler. Babam ‘Piyano, oğlum çalıyor’ dedi. ‘Bize bir mastika çalsın oğlunuz’ dediler. Ben de mastikayı çaldım. Mastikayı çaldım ama garip seslerle piyano içindeki kitaplardan dolayı avangart müzik sesi geliyor" dedi. 

Ahmet Say'ın müzik kitaplarını arabasında tüm Türkiye'yi dolaşarak müzikseverlere ulaştırdığını, Say için kendisinin bir beste yaptığını, ayrıca bir Ahmet Say Vakfı kuracağını, Ahmet Say'ın tüm kitaplarının basılacağını söyledi.

Törende Ahmet Telli de bir konuşma yaparak Ahmet Say'ın politik görüşlerini ve mücadele tarihini değerlendirdi.

Ahmet Telli, Ahmet Say'ın dünyaca ünlü müzikolog olduğunu söyleyerek, "İnsan sevdiklerini yitirince tökezliyor. Kendimi öyle hissediyorum. Ahmet Say, haysiyetli bir aydın kuşağını temsil ediyordu, öylece ayrılıyor işte aramızdan. Ahmet Say’dan söz ederken 'baba' ve 'devrimci' sözcüklerinden bahsetmek gerekir. Hayatı 'Fazıl' odaklı yaşadığı zamanları biliyorum. Oğul babayı mahcup etmedi, dünya alem bunu biliyor. Oğluyla arkadaş olabilen bir baba. Eylemleri fikirleri nedeniyle hapis yattı, açlık grevlerine katıldı. Haksız ve hukuksuzluklara karşı direnişte bulundu ve bulunmayı görev saydı. Türk solu önemlidir Ahmet Say için. Sosyal işçi sınıfları eylemlerine doğru inmeye başladığı, olaylara eylemlere eleştirel bir açıdan bakan etik ve estetik alanda ödünsüzdü" dedi.

Törende salon tıka basa doldu, dış salona taştı; sevenleri Ahmet Say'ı yalnız bırakmadı.

Daha sonra Kocatepe Camisinde kılınan öğle namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi. 

FAZIL SAY'IN 'BABAM AHMET SAY' BESTESİ

Fazıl Say, babası için bestelediği eseri ilk kez çalacağını da belirterek, "Bugün burada ilk kez dinleyeceğiniz bir müzik eseri çalınacak. Eserin adı 'Babam Ahmet Say'. Aralık ayında besteledim. Kaydı hazır olduğunda ona dinletebilir miydim? İnsan babası için nasıl beste yapar? Küçük bir piyano parçası ile onu anmak istedim. Önümüzdeki ay albümü de çıkacak" diye konuştu.

AHMET SAY KİMDİR?

Ahmet Say kimdir

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)