yil-donumu-yol-donumu-206605.webp


Sağlam ve kadim bir devlet, tek iskambil kağıdının çekilmesiyle yıkılabilir.

Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünde tarihin kırıldığı yere ve hatta en kritik seçime doğru gidiliyor ya da çoğunluk böyle düşünüyor.

Durum o kadar da kritik değil. İktidarlar uzun dönem kalırlarsa aşınmaya uğrayabiliyorlar, bunun çok örnekleri var. Bazen de taktiksel olarak muhalefete çekilip daha güçlü gelmenin oyununu oynuyorlar, bunun örnekleri var. Devlette devamlılık esastır ve şu anda hiçbir politik oluşumun niyetinin kötü olduğuna inanmıyorum.

Anlaşmazlıklar yok değil. Yaşam biçimi, yatırımların niteliği ve yönü, iç politik düzenlemeler ve halkın yeni istekleri olabilir. Seçimi kim kazanırsa kazansın saygı gösterilmelidir. Hükümetler gelir gider ve uygulamalar yaparlar. Ama hiçbirinin egemenlik prensibiyle oynamaya hakkı olamaz.

Seçim döneminde yabancı bir güç-güçler eğer seçimi etkilemek için faaliyet gösteriyorsa, ulusal egemenliğe yönelik bu tacizin belirlenip güvenlik ve istihbarat birimleri tarafından halka bildirilmesi gerekir. Doğruyu öğrenmek anayasal haktır. Yiyecek fiyatları ve ev kiraları konusunda hükümetin yanlış politikalar izlediği etkeni ne kadar? Dışardan bir mengene mekanizması devrede mi? Bunun da ifşa edilmesi gerekiyor. Bu bilgilerin her kesimden ve görüşten vatandaşın bilgisine sunması gerekiyor, yoksa seçim demokratik olamaz.

Ülke uzun zamandır küçültülmek istenmekte ve saldırıya uğramaktadır. Buna daha bağımsız ve dengeli dış politika, gelişen savunma sanayi ve genişlemekle ile karşılık verilmiştir. Mavi Vatan, Türk Devletleri Teşkilatı, ülkeye giren sermaye, yurt dışındaki üsler buna örnektir.

Türkiye'nin etrafında kurduğu bu denge güvenliğini perçinlemekle birlikte son derece kırılgandır. Bu kırılganlığı bilen el oğlu uyumamaktadır.

Şimdi gelelim o kritik iskâmbil kâğıdına!

Siz hiç iskambil kağıdından ev ya da kale yaptınız mı? Bazen bakıp düşünürsünüz, 'hangi kâğıdı çekersem hepsi yıkılır' diye.

Kuzeyimizde amansız bir savaş sürmekte. El değiştiren ve işgale uğrayan Ukrayna'ya karşı Rusya bir operasyon başlattı çünkü Kırım ve Azov Denizi gibi yerlere batılı üslerin yerleşmesine izin vermesi imkansızdı. Biz bu iki değerli komşumuzu kıramazdık ve denge politikası izledik, onlar da ara buluculuk, tahıl koridoru ve diğer konularda yalnız Türkler'e güvendiler. İkisine de düşman değildik.

İşte en önemli iskambil kâğıdı bu!

O savaşta Ukrayna'dan yana taraf olup Rusya'ya düşmanlık yapar ve hatta Karadeniz'de çatışırsak:

-Kafkasya kapısı kapanır.

-Türk Devletleri Teşkilatı'nın üzerine soğuk su içmek zorunda kalırız çünkü Rusya oralara yeniden yerleşir. Türk Devletleri 'de derinliğini yitiren Türkiye'ye bel bağlamaz.

-Rusya'daki yatırımlar ve vatandaşlarımız biter.

-Suriye'de karşımıza bütün dünya dikilir ve kovuluruz.

-Daha büyük mülteci akınıyla karşı karşıya geliriz.

-Mavi Vatan tehlikeye girer.

-Ağrı'dan İskenderun'a uzanan hattı kaybetme tehlikesi olabilir.

-Rus uçağının düşürülmesi ve Karlov cinayeti de bu yönde ittirmeydi. Bizi öncelikle Rusya ve belki de İran'la çatıştırmak istedikleri açık ve net. Böylece kolu kanadı kırılan ülkeye istedikleri gibi işlem yaparlar.

-Yunanistan, Slovakya veya Çekya gibi bayrağımız gönderde yalnızca bir sembol olarak kalır. Kendimizi bağımsız zannederiz.

-Anadolu Türk vatanı olma özelliğini kaybedebilir.

Dünya'da yeni güç odakları oluşuyor. Dünya Evangelist Devleti kurma işi bitti. Bağımsız politikaya ve o kritik iskambil kâğıdına çook dikkat.

Cem Güneş
Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ YAZI

Benzer İçerikler