togg-gercegi-317513.webp


Yurt dışına otonom otobüs satan, SİHA, helikopter ve uçak yapabilen sanayi birikimi TOGG gibi bir arabayı ikinci sanayide Hasan Usta'nın torna tezgahında yapar. Ulusal otomobil TOGG her nedense saldırılara maruz kaldı.

Neden TOGG?

Türkiye'de üretim yapan Renault, Hyundai, Fiat, Toyota gibi markalar ülkeye ucuz işçi için gelmedi. Ucuz işçi dünyanın birçok ülkesinde var.

Türkiye'nin otomobil parçası üretiminde dev bir alt yapıya sahip olmasından dolayı geldi.

Türkiye bir otomotiv cennetidir. Bu firmaların kullandığı parçaların yarısından fazlası Türk malı. Lastik, cam, rulman, balata, disk, döşeme, hidrolik, elektronik, kablo, akü, döküm, boya... daha doğrusu otomotivin kitabını yazan bir ülkeden bahsediyoruz. Türkiye'ye gelen herhangi bir otomobil üreticisi ceketini assa % 55 Türk malı parça kullanır ve kullanıyor. Eee şimdi Japonlar Toyota'ya dönüp, 'sizin İzmit'te yaptığınız otomobillerin yarısı Türkmüş, bu sayılmaz' der mi acaba? Ya da Koreliler Hyundai yöneticilerine, 'Hyundai aslında Türk malıymış, orada yapıp satıyorsunuz' der mi? Komik miyiz?

Böyle bir fabrika olmadığı propagandası çöktü. Bir yerli ortaklık kuruldu bu iş için. İnsiyatif sahipleri Anadolu Gurubu, BMC, Kök Gurubu, Türkcell, Zorlu Holding ve TOBB. Fabrika Gemlik'te ve adresi belli. Google Earth'den de bulunabilir. İç ve dış filimler çekildi ve paylaşıldı. Merak eden Gemlik'in yolunu tutabilir. Türk malı olduğu ve marka amblemi tesçil edildi ve patenti alındı. TOGG ansiklopedi sayfalarına bile girdi. Otomobil magazinlerinde tescilli Türk malı olarak yer aldı.

İtalya konusu. Sanırım son umutsuz spagetti denemesi. İtalya da Türkiye'de otomobil üretiyor. TOGG'un çizimini milli dehamız Murat Günak yaptı. Otomotiv budur, tren olmuş gidiyor. Birçok aktör rol alabilir. Otosan, Karsan gibi firmalar binlerce Türk yapımı araç ihraç ediyor. Yetkililerden yapılan açaklamalara göre TOGG'da yerlilik oranı %51 ve bu başlangıç için harika bir oran. Motoru ithal, batarya da öyle ancak batarya da yerli üretilecek. Batarya fabrikasının temeli atıldı bile. İlk adımı atmak çok önemliydi. Bundan sonra ileri gider ve yerlilik oranı artar. Aksilikler de çıkar ama otomotiv hep böyle. Bir yerde arıza çıkar, düzeltilir, daha iyi olur, düşer kalkar yürür...

Çin'in satın alıp birçok bölümünü kendi parçalarıyla donattığı Volvo halen İsveç insanı için bir övünç kaynağı ve tercih. İsveç'liler Çinli Volvo'yla gurur duyuyor, oysa Türkiye'de TOGG'a saldırmak için bir sürü 'sosyal psikolojik metotlar' yarışıyor. İlginç bir durum.

Tesla da %100 Amerikan değil, örneğin batarya… Jaguar'ın motoru İngiliz değil. Peugeot'ların otomatik vitesleri Japon AISIN. Otomotiv sektörü böyle. Uzun bir liste yazılabilir ve şaşar kalırsınız. Özellikle aşınan parçalar özgün değildir. Bir Avrupa arabası fabrikadan çıktığında örneğin amortisöründe özgün marka yazmaz. KYB, Monroe, Gabriel, Gaysan, Destek ya da Öz Yiğit olabilir. Balataları Beşer ya da Eren Balata, kabloları Seval Kablo olabilir. Örnekler çok. Otomotiv üretim sektörümüz bir dünya devi.

DİĞER İNKARLAR!

Karadeniz'de bulunan ve karada inşa edilmiş tesislere getirilen doğalgaz konusunda da maalesef şüpheler vardı ve tamamen çöktü. Gaz karaya geldi. Yeni bulgular ve sondajlar da var. Test edildi. Gaz halkın kullanımına verildi bile.

SİHA'lar konusunda saldırılar zayıftı, çünkü SİHA'lar çok sahada denendi ve yerli olduğu teyit edildi. Tusaş ve Baykar'ı inkar etmek kolay değil, bu yüzden saldırılar fiyaskoyla sonuçlandı. SİHA İhracatı da yapılıyor. Son zamanlarda Ukrayna'da düştükleri ve işe yaramadıkları propagandası başladı. Savaşlarda gemiler batar, uçaklar düşer ve zayiat vardır. Ancak bu propagandaları okuyan vatandaşlarımız bir konuyu bilsinler; yurt dışına satılan SİHA'lar 'eksport versiyonudur' SİHA'nın ağa babasını Mehmetçik kullanıyor. Rahat olun.

TOGG araçlarının önü açık, çünkü gelecek egzossuz araçlarda. Bu yüzden yatırım yerinde ve başarılı. Şimdi sıra geniş bir servis ağı ve yeni modellerin geliştirilmesinde. Ayrıca daha düşük gelirli insanların alabileceği alternatif modelleri de bekliyoruz. Bu arada unutmayın elektrikli araçlar fosil yakıtlılara göre servise daha az giriyor. Başarılar TOGG.

Refah toplumu olmak kolay değil, ah bir de enerji faturası bu kadar ağır olmasaydı...

Cem Güneş
Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ YAZI

Benzer İçerikler