Son Dakika



Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri 2022 kazanan listesi

Vedat Türkali Roman Ödülü: Deli İbram Divanı / Ahmet Büke (Can Yayınları)

Vedat Türkali İlk Roman Ödülü: Porselen Bir Mevzu / Gökçe Bilgin (İletişim Yayınları)

Vedat Türkali Roman Jüri Özel Ödülü: Yediler Teknesi / Abdullah Aren Çelik (Everest Yayınları)

Vedat Türkali Öykü Ödülü: Herkesten Uzakta / Kadir Işık (Notos Kitap)

Vedat Türkali Şiir Ödülü: Bun / Onur Şahin (Mühür Kitaplığı)

Vedat Türkali Çeviri Kurmaca Eser Ödülü: Yitirilen Cennet / John Milton / Çeviri: Yiğit Yavuz (İthaki Yayınları) ve Öyküler / Gabriel García Márquez / Çeviri: İnci Kut (Can Yayınları)

Vedat Türkali Edebiyat Onur Ödülü: Bütün Eserleri ile Haydar Ergülen

Atakum Belediyesi’nin verdiği ödülün seçici kurulunda Doğan HızlanZülfü LivaneliDeniz TürkaliEce TemelkuranKemal VarolNedim GürselSevin OkyayEthem BaranFuat SevimayŞükrü Erbaş, ve Yavuz Ekinci var.

VEDAT TÜRKALİ KİMDİR?

Vedat Türkali (d. 13 Mayıs 1919, Samsun - ö. 29 Ağustos 2016, Yalova), Türk senarist, şair ve roman yazarı. Asıl adı Abdulkadir Pirhasan'dır. Samsun Lisesi'nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olmuştur.

Aynı yıl eşi Merih Pirhasan'la evlenmiştir. Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951'de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır.

Gar Yayınları'nı Rıfat Ilgaz ile kurduktan sonra, 1960'ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başlamıştır. Senaristliğine devam eden Türkali, 1965'te yönetmenliği denemiştir.

Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık gibi romanları Türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girmiş; daha sonra da Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölüm romanlarını da yazmıştır. Mihri Belli'nin yakın arkadaşı ve Atıf Yılmaz'ın arkadaşı ve akrabasıdır.

Vedat Türkali, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan'ın babasıdır. Türk edebiyatının usta isimlerinden olan Vedat Türkali, 29 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 06.00'da Yalova'da tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.

Türkali, Cumhuriyet tarihinde birçok olaya şahitlik etmişti.[2] Bir süredir Yalova'da tedavi gördüğü bir hastanede 97 yaşında yaşamını yitirmiştir.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)