Son DakikaAdil İzci'nin paylaştığı mesaj:
Değerli Dostlarım,
Her yıl bugünlerde, Ülkü Tamer'in "Yazın bittiği her yerde söylenir" dizesi orada burada, sanal ağda bıkkınlık verecek kadar yinelenir! Buyurun, ben tam olarak sunuyorum! Üstelik 1960 basımı kitabın künyesiyle! Ama bildiğimiz gibi bir kitap değil bu! Uzun bir zarfa gizli, el kadar kartonlarda toplam 13 ürün! Parasızlıktan mı, özgünlük isteğinde mi; orasını bilemeyeceğim.
Sıddık Akbayır'ın yanıtı:
Gök Onları Yanıltmaz kitabının baskısı 1960'ta Antep'te yapılır. Basımevinin olanaklarını kabullenmiş, şiirlerin her birini el dizgisiyle, harf harf dizdirip ayrı ayrı, küçük birer karton parçasına bastırmıştır. İstanbul'da Asaf Ertekin de kapağı hazırlamıştır. Kapakları zarf gibi katlayıp yapıştırır; içlerine de on üçer kartpostal şiiri koyup kitapçılara dağıtır.
Yıllar sonra sanık olarak yargıç önüne çıkarılır. Kitap, Derleme Müdürlüğü'ne gönderilmemiştir. Antep'teki basımevi mahkemeye verilir. Basımevinin sahibi, “Ben kartpostal bastım.” der. Asaf Ertekin'i mahkemeye verirler. O da “Ben sadece kapak bastım.” der. Sonunda, Ülkü Tamer’i çağırırlar. “Bu, yazarın görevi değil, basımevinin görevi.” der.
Yargıç uzun uzun düşünür. Sonra, “Yaz, kızım,” der katibeye. “Karar: Adı geçen eserin kitap olmadığı anlaşıldığından...”
Ertan Mısırlı'ysa Ülkü Tamer'in söz konusu kitabının bir nüshasının Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya imzalanmışını paylaştı:

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)