Son DakikaDünyanın en övünç duyulacak kültürlerden Türk kültürüne karşı saldırılar hem neoliberal sol çevreler hem İslamcı çevrelerden durmuyor.

Bu kez üstelik Türk devletlerine yayın yapan TRT AVAZ gibi bir kanaldan Türklerin yazıyı İslamla bulduklarını iddia eden bir profesör ortaya çıktı.

Prof. Dr. İ. Fazlıoğlu katıldığı programda Türklerin yazıyı İslamla birlikte kazandıklarından bahsederken "Yazı yok ki. Orhon yazıtları yazı değil, yazıt onlar, kağıt yok" dedi.

Profesörün Tük dünyasına yayın yapan bir devlet televizyonundan Orhon yazıtlarını taş diye aşağılaması infiale yol açtı.

DR. TİMUR B. DAVLETOV'UN TEPKİSİ

Son zamanlarda Türklere ve Türk kültürüne karşı aşağılamaya varacak kadar inkar ve iftira kampanyası dikkat çekmeye başladı.

Yayınevlerinin birer birer Türk edebiyatı adını terk edip değişik adlara saparak edebiyatın merkezinde meslek kuruluşları olarak Türk edebiyatını yok saymaya yeltenmelerine bu kez Türklerin İslamla tanışana kadar yazı bilmediğini söyleyen profesörler eklendi. 

Bu konuşmaya en büyük tepki Türkiye'de akademik çalışma yapan Kırgızistan doğumlu ve kendisi de bir şaman olan (şaman torunu) Timur B. Davletov'dan geldi.

Davletov'un aşağıdaki paylaşımları 400 bine yakın görüntülendi.

Prof. Dr. İ. Fazlıoğlu katıldığı bu programda Türklerin yazıyı İslamla birlikte kazandıklarından bahsederken "Yazı yok ki. Orhon yazıtları yazı değil, yazıt onlar, kağıt yok" diyor. Oysa ata dini Şamanizm olan eski Türklerin kağıda, metale, ağaca, taşa yazılı yüzlerce yazıtı var.

Nitekim ata dini Şamanizm olan eski Türklerin Türk yazısıyla bengü taşa kazıdıkları yazıtların yanı sıra bir de sayıları 50 civarında olan kağıt üzerine işlenmiş eski Türk yazıtı da mevcuttur Aşağıdaki Irk Bitig adlı kitap, eski Türklerde yazı ve kağıt yoktu diyenlere gelsin

Bu söylev Sovyetler döneminde, ata dini Şamanizm olan Hakas Türklerinin yazıyı, bilgiyi, uygarlığı ancak 1917 Rus Sosyalist devrimle kazandıklarını anlatan söylevle örtüşüyor. Oysa ki Hakasların eski Türk döneminde yaşayan ataları Yenisey Kırgızları yüzlerce yazıt bırakmıştır

Prof. Dr. İ. Fazlıoğlu katıldığı bu programda Türklerin yazıyı İslamla birlikte kazandıklarından bahsederken "Yazı yok ki. Orhon yazıtları yazı değil, yazıt onlar, kağıt yok" diyor. Oysa ata dini Şamanizm olan eski Türklerin kağıda, metale, ağaca, taşa yazılı yüzlerce yazıtı var. pic.twitter.com/UIfMzujv1t

— Dr. Timur B. Davletov :???:????:???? (@aronberk) January 15, 2023

YAZAR BUKET UZUNER'İN TEPKİSİ

Tepkilere yeni romanı yayınlanan Buket Uzuner de katıldı. Biraz karışık bir tepki de olsa Uzuner'in tepkisi de beğeni topladı.

Buket Uzuner'in bu tepkisinin aynısını kitaplarını 'Türkçe edebiyat' kategorisinde basan yayıncısı Everest yayınlarına da göstermesi bekleniyor.

Buket Uzuner'in sosyal medya paylaşımı şöyle:

O halde #Sümerler de #GılgamışDestanı ‘nı da yazamamış demek ki!
O halde #JeanPaulRoux da #Türklerin2000yıllıkTarihi ‘ni kafasından KURMUŞ! Vay canına!
Ref: @Arkeofili @Kabalcikitap @DergahYay pic.twitter.com/1arpUpwGlv

— Buket Uzuner (@BuketUzuner) January 16, 2023

DR. TİMUR B. DAVLETOV KİMDİR?

1974’te Kırgız Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Issık-Köl Bölgesinde doğan Timur B. Davletov, 1990’da Leningrad (şimdiki St. Petersburg) Olimpiyat Rezervleri Spor Lisesi’nden mezun oldu.

1993’te girdiği İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü 1997’de tamamladı. 2006’da Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sosyoloji Anabilim Dalında “Din ve Milliyetçilik Etkileşimi Bağlamında Güney Sibirya Türklüğü” konulu yüksek lisans (M.A.) tezini savunduktan sonra halen aynı okulda Doktora (Ph.D.) tezi üzerine çalışmaktadır.

1999’dan beri Genel Sekreterliğinde çalıştığı Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY)’da Sibirya Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Hakasça, Türkçe, Rusça ve İngilizce bilmekte ve uluslararası ilişkiler, enerji güvenliği, eski Türklerin sosyal siyaseti, günümüzde Türklerin inanç sistemleri ve sosyo-kültürel değişimi konularında araştırmalar yapmakta olup 105’i aşkın çeşitli yazı ve makale, 60 üzeri çeviri makale, ayrıca Türkiye’de yayınlanmış iki romanlaştırılmış destan ve Hakas Türkçesinden Anadolu Türkçesine akademik olarak aktarılan iki kahramanlık destan sahibidir.

PROF. İHSAN FAZLIOĞLU KİMDİR?

1966 Yılında Ankara'da doğdu.

Doktora - İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Felsefe Anabilim Dalı, Türkiye

1989 - 1993

Yüksek Lisans - İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Bilim Tarihi Anabilim Dalı, Türkiye

1985 - 1989

Lisans - İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Felsefe, Türkiye

Yaptığı Tezler

1998

Doktora

Aristoteles’te Nicelik Sorunu

İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Felsefe Anabilim Dalı

1993

Yüksek Lisans

İbn el-Havvâm (ö.1324) ve el-Fevâid al-Bahâiyya fî e-Kavâid el-Hisâbiyye Adlı Eseri: Tenkitli Metin ve Tarihî Değerlendirme

İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Bilim Tarihi Anabilim Dalı

GERÇEKEDEBİYAT.COM

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)