Yeni başlayanlar için eğlenceli bir ayrıntı: Hollywood'un gişe rekorları kıran Pacific Frontier (2013) filminde, dünyalıların canavarlarla mücadelesinde birkaç Rus süpermen, Rusya'da pek yaygın olmayan soyadı "Kaidanovskiye" olarak adlandırıldı. 

Bir tabut hiçbir yerde kolay açılmaz; senaryo yazarları Guillermo del Toro ve Travis Beecham, uzun süredir acı çeken dileklerin gerçekleştiği korkunç, mistik Bölge Rehberi rolünde Alexander Kaidanovsky ve "Stalker"den memnunlar. 

Bununla birlikte, tüm ikonik görüntü yönetmenleri "Stalker"ı ve Andrei Tarkovsky'nin neredeyse tüm eserlerini çok takdir etti ve hala takdir ediyor.

ivan'ın çocukluğu

Diğer bir ayrıntıysa, Strugatsky Kardeşler’in ve Stanislav Lem'in kurgusunun dünyada çok az bilinmesi, ancak "Uzayda Piknik" ve "Solaris"in Sovyet uyarlamalarının sinema izleyicilerinden önce sinemaya uzak insanlar tarafından bilinmesidir, çünkü bu filmler bilim kurgu olarak değil, mutlaka görülmesi gereken başlıklar arasında yer alıyor. 

Tarkovski'nin kendisi şunları söylemişti: “Stalker'da, Solaris'te olduğu gibi, en azından fantastik bir durumdan etkileniyorum. Sadece ilk durum fantastik olarak adlandırılabilir. Olanların dokusunun içinde hiçbir fantezi olmayacak, görünüşe göre Bölge bile gerçek olacak. Her şey şimdi olmalı, sanki Zone zaten yakınımızda bir yerde varmış gibi...”

İnsan ve onun Tanrısı önemlidir. Ruh konuşması... Çok az insan mikrokozmosu Tarkovski kadar dokunaklı bir şekilde ortaya koyabildi. Ayrıca sanatın prensipte din olduğuna inanıyordu. Bu nedenle 1960'ların ortalarında, kilise karşıtı propagandanın zirvesinde "Andrei Rublev" çekildi.

Tarkovski, Diaghilev, Mendeleev ve Gagarin gibi bir Rus hazinesidir. Hakkındaki söylentiler büyük ölçüde abartılıyor; yönetmen istediği tüm ruh hallerini yaratmayı başardı ve bilinçaltına çalıştığı kadar akla çalışmadı. Filmleri patlamış mısır veya salata olmadan ve reklamla kesmeden izlenmelidir.

Tarkovski'nin dünyasına girmek için ayrıntıları anlamak gerekli değildir. Bu konuda kendisinin açıklaması gösterge niteliğindedir: "Film basit mütevazi yapıda olmalıdır!”

Ama aynı zamanda, “Amacınız ‘erişilebilir’ dili konuşmaksa, planı nasıl gerçekleştirebileceğinizi hayal edemiyorum. Erişilebilir bir dilin ne olduğunu da bilmiyorum. Bana öyle geliyor ki, tek yol samimi bir dilden geçiyor…

Tarkovski'nin çalışma masası

Tarkovski erişilebilir değil; yakın. Tüm hayalleri ve tuhaflıkları konusunda keskin ve kesindir.

Arkadaşı meslektaşı -ve rakibi!- Andron Mikhalkov-Konchalovsky onunla alay etti: “Tarkovski yeteneğinin tutsağıydı. Görüntüleri, kelimelerle ifade edilemeyen, belirsiz, bir böğürme gibi acı veren bir arayıştır. Belki de onları bu kadar çekici yapan da budur. Onunla karşılaştırıldığımda, görünüşe göre her zaman daha geleneksel kategorilerde çalıştım. Ayrışmamız Rublev'de başladı. Bunun temel nedeniyse yönetmen olarak kendine aşırı önem vermesidir.”

Bu yıl Andrei Arsenievich Tarkovsky (1932 - 1986) 90 yaşına girecekti ve Kitay- Gorod'daki ROSIZO Sergi Salonlarında gerçekleşen "Dua Olarak Sinema" sergisi onun 90 yaşına ithaf edildi. Ayrıca ziyaretçiler Tarkovski'nin oğlu tarafından babası hakkında yapılmış bir belgesel filmi izleme ve belirli günlerde "Ayna", "Stalker" ve diğer önemli filmlerin gösterimlerine gitme fırsatı buluyor.

Sergi, ustanın tüm eserleri gibi özlü ve yaratıcı - öncelikle, eşyalarının sunulduğu kurulum odasında bir koltuk ve Tarkovski'ye ait bir masa. Yarı karanlık. Özel, mistik ışık. Ekranlarda - gri, soğuk su. İzleyici masaya yaklaştığında, yüzeyinde ayna gibi görünebileceğiniz bir “su dalgalanması” görüyor.

Ardından, Tarkovski'nin "Stalker" için yaptığı eskiz resmiyle Tarkovski'nin dünya/larıyla tanışıyoruz ve kendimizi parlak beyaz salonlarda buluyoruz. 

Tarkovski'nin annesi

"Elit" bir apartman dairesinde çocukluğunun yalnızlığını gözlemliyoruz - soğuk, saygın bir anne, görünüşe göre oğlunu gururlu bir terk ediş içinde yetiştiriyor. Bu güzel bayan, Sasha'nın Sergey ile sinemaya gitmesine izin vermiyor, çünkü çocuk sözlerini tutmadı ve çocuk, lüks bir kafesten o asfalt paten pistinde nasıl ayrılacağını hayal ediyor. 

Zaten burada, geleceğin şaheserlerinin ana hatları ortaya çıkıyor - diğer evrenlere rehberlik eden aynalar, detayların sembolizmi, sıkıcı günlük yaşamdan parlayan bir yarına kaçış... Her şeyden önce, bu kısa hikaye, yaşlı bir adam figürü için özlemle doludur; büyük harfli baba. Andrei, tüm hayatını aileden ayrılan Arseny Aleksandrovich ile olan ilişkisini yansıtmaya çalışarak geçirdi ve tüm filmler bu konuyla bağlantılıdır; babasını aramakla ve "Andrey Rublev" de (1966) babasını aradı!

"Ivan's Childhood" (1962), bir savaş ve bir çocuğun duygularını aktarma girişimidir. Vladimir Bogomolov'un hikayesi "Ivan" her şeyden önce aksiyon, genç bir yetim izci hakkında güçlü bir hikaye ve Tarkovsky gerçeklikten, rüyalardan, fantezilerden ve sert gerçeklikten yarı saydam bir film tuvali ördü. Bartholomew gençliğini Mikhail Nesterov'un resminden anımsatan Kolya Burlyaev'in karakteri, aynı anda birkaç gerçeklikte yaşıyor; bir çocukta öndeki ruh ve özellikle partizan müfrezesi daha hareketli hale geliyor. 

Yüzbaşı Kholin ve Masha arasındaki diyalog, sinema sanatıyla ilgili tüm ders kitaplarında yer alan ünlü “siperde öpüşme” sahnesidir. Bağlanma korkusu ve Kholin'in sinizmi, ölüme yakın sevmenin imkansızlığıyla açıklanır. Huş ağacı ormanı - bir neşe kaynağından öte kalkışta aniden kesilen ve yükselen Masha için bir tuzak haline gelir.

"Andrey Rublev"de (1966), Tarkovski, belki de meslektaşlarının hiçbiri gibi, Orta Çağ'dan Rönesans'a acılı geçişi tasvir etti. Avrupa'dan Rusya’nın siyasi izolasyonu nedeniyle bu süreçlerin ülkemizde olmadığını düşünmek yanlış olur. Aslında, Rus uygarlığı her şeyi tüm Hıristiyan sistemiyle aynı şekilde yaşadı; Yüksek idealler için acılı bir arayış ve zeminin ayakların altından kayışı.

The Mirror'da (1974), Tarkovski acısını, doğrudan annesinden, zamandan ve kendisinden bahsederek dile getirdi. Anlatı açıklıktan yoksundur: Rüyalar, anılar, varlığa örülen gerçek dışılık…

Sergide Tarkovski'nin bir matbaa işçisi olan annesi Maria Vishnyakova'nın bir fotoğrafını görüyoruz ve onun yanında kahramanın annesi olarak Margarita Terekhova'nın çekimleri var. Filmdeki ev Tarkovskilerin evi. "Kişisel" ve kurgusalın kesişimi.

Stalker çizimi

Tarkovsky sadıktı - sık sık "kendi" sanatçılarını tuttu: Solonitsyn, Grinko, Yankovsky, genç Burlyaev. Ancak Solaris'te (1972) Donatas Banionis ile işbirliği yapmak gibi deneylerden korkmadı. Yönetmene göre, güçlü Litvanyalı, rollerini duyguların değil mantığın adamı olarak inşa ederken, Tarkovski'nin tüm anlamları çok katmanlı duygulardı. 

Lemov'un hikayesinden noktalı çizgiler kaldı; insanları güç için test eden, onlara en istenmeyen anıları somut, canlı ve korkunç görüntüler şeklinde gönderen bir okyanus gezegeni. 

Tarkovski'nin en sevdiği tarz, bilinçaltından sürünen rüyalar ve korkulardır. Ve finalde, Kevin-Banionis'in geri döndüğü baba, ancak bu Dünya değil, sinsi Solaris gezegeni tarafından yaratılan "adalardan" biridir.

Meraktan, bu seçeneği Steven Soderbergh'in özel efektlerin anlaşılır şekilde daha akıllı olmasına rağmen her şeyin çok daha basit olduğu 2002 Hollywood deneyimiyle karşılaştırın. Lem her iki okumadan da hoşlanmadı: “Bu, beni Tarkovsky ile büyük bir kavgaya sokan kitaptı. Filmin nasıl yapılacağı hakkında tartışırken altı hafta Moskova'da oturdum, sonra ona aptal dedim ve eve gittim. Filmdeki Tarkovski, uzayın çok iğrenç ve tatsız olduğunu göstermek istedi, ancak Dünya harikaydı. Ama ben tam tersini yazmıştım . Fakat! Soderbergh Solaris'i yaptı - Tarkovsky'nin Solaris'inin en kötüsü olduğunu düşündüm.”

Belki de "Stalker" (1979) zirvedir; daha önce ortaya çıkan ve daha sonra kullanılacak olan tüm fikirler burada bilenir. "Stalker" ideal bir kıyamet sonrası ve tüm gizemli "terkedilmişler" için bir ilahidir. Bu nedenle film, yıkım amaçlı evlere, bitmemiş sanatoryumların bodrumlarına ve çimenlerin beline kadar uzandığı terk edilmiş öncü kampların topraklarına tırmanan adamlar arasında bir kült olarak kabul edilir; nemli ahşap ve çürüme kokan cehennem sessizliği. Herkes, itiraf etmese bile, Bölge'yi bulmak ister. Strugatsky kardeşlerin amacı unutulmuş bir yer, Hiçbir yere giden bir otoyol, pas, harabeler, sesler, korku… Uzun zaman önce ya da şimdi çıktıkları oda, "uzun zaman önce" ve "bir saniye önce" birleşirken Bölge’nin gizli bekçilerinin (Solaris'in analogu) vaat ettiği rüyalar nereye gidiyor?

Tarkovski Nostalji

Sergide, oyuncularla çalışırken çekilmiş birçok fotoğraf var - Tarkovski hep düşünceli bir şekilde konuşuyor, nasıl ve ne oynanacağını gösteriyor; O eziyet etti ve aydınlattı. Onunla birlikte olmak ağır bir yük ve bir nimettir. 

O ve Anatoly Solonitsyn ve Natalia Bondarchuk ve Margarita Terekhova… Havalı profesyoneller onun sözüne uydular. Her fotoğrafta Tadrkovski sanki bir öğretmen ve ulaşılmaz bir yarı tanrıymış gibi.

Tarkovski 1980'de İtalya'ya gitti. Önce "Nostalji"yi (1983) çekmek, sonra da iki yakayı bir araya getirmek için. Gösterişli "Kurban" (1986) da dahil olmak üzere son filmleri kendi içlerinde sıkışmış, ancak muhteşem bir çıkışları olmayan filmlerdi. 

Her yazarın zirveye çıktığı bir dönem vardır ve ardından kaçınılmaz bir düşüş ya da durgunluk... Tarkovski’nin bu zirve hali tam da göçle çakıştı. Ancak her şey kötü gitmedi; sadece yeni bir güç solumak istedi.

Ama ne yazık ki Paris'te öldü. Görünüşe göre kısa hayatı boyunca çılgınca aradığı şeyi mutluluğu asla bulamamıştı. Yetenek ve mutluluk, deha ve kötülükten bile daha büyük bir uyumsuzluktur. Usta, "Gerçek sanat, izleyici üzerinde nasıl bir izlenim bırakacağını umursamıyor” diye düşündü.

Tarkovski sergisi

Bugüne kadar, muhalifler, sanatın kendi içinde değil, sanatta kendini sevdiğine inanıyorlar. Ancak Tarkovski söz konusu olduğunda, bu o kadar da kötü değildir!

Ben merkezciydi ve serginin tamamı kesinlikle onunla ve onun çevresiyle ilgiliydi. Yetenekli aktörleri hariç tutmayan insanlar, trajedisinde ekstralar. Herkesi kendine hayran bırakan, eleştiren, kopyalayan, nefret ettiren, nüfuz etmeye çalışan şey.

Galina Ivankina
Zavtra.ru
Çeviri: gerçek edebiyat

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)