Gevşeme egzersizleri; Düzenli egzersiz yapmak, bedensel faaliyeti tamamlayıcı bir unsurdur. Stresle baş etmek için fiziksel egzersiz, yoga, meditasyon ve gevşeme egzersizleri yapmak gerekir.

Sanatçılar ya da sürat gerektiren sporlarla uğraşan kişiler yüksek stres altında olmalarına rağmen düzenli gevşeme egzersizleri sayesinde işlerinde ve günlük ha­yatta konsantrasyon sorunu yaşamazlar. 

Odatv yazarı Dr. Hüseyin Nazlıkul'un yazdığı yazı şöyle:

1- Dingin müzikler dinleyin, iyi gelir. Müzik, düzenli bir şe­kilde gözler kapalı olarak dinlenilirse sağlığın harmonisi güçlendirilebilir. 

2- Hobilere zaman ayırın. Zamanla yarışmak stresi açığa çıkartır. Belirli görevlerin verilen zamanda gerçekleştirilememesi strese sebep olur. Çalışma biçimini iyi programlayan biri, günlük hayatta hobilerine ve dinlenmeye zaman ayırarak stresten uzak bir yaşam sürebilir. 

3- Doğadan gelen anti-stres programı. Bireysel stresi kontrol altına almak doğal besin maddelerinin yeterli alınmasıy­la da mümkündür.

a- Anti-stres bitkileri: Doğanın kullanımımıza sunduğu şifalı bitkiler yardımıyla vücudumuzun sorumluluk alma yeteneği stres faktörleri karşısında artabilir. Etken madde olan ginseng kökünün adapte edici etkileri kanıtlanmıştır. Bu bitki doza bağlı olarak ya stresi düzeltmekte ya da tetiklemektedir. Ginseng, Asya ilaç hazinesinden gelmekte olup insanların güçlü ve sağlıklı olmasını sağlamak için kullanılan geleneksel bitkiler arasında yer almaktadır. Bu şifalı bitki insanın verimliliğini yükseltir, dinlenmeye olan ihtiyacı azaltarak bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Ginseng tedavi kürü, en azından 4 hafta kadar yapılmalı, daha sonra ise haftalarca ara verilmelidir. Bu bitki ayrıca bağışıklık sistemini de güçlen­dirmektedir.

b- Moral bitkileri: Sarı kantaron ve kava kava bitkileri strese karşı yardımcı olan bitkilerdir. Bun­lar antidepresan, ruhsal durumu iyileştirici ve korku giderici etkiye sahiptir. Mo­ral bitkilerinin kullanımıyla ruhsal durum pozitif etkilenirken strese neden olan olaylar, daha az stres kaynağı olarak algılanır ve kişiler olaylara daha sakin kafayla yaklaşır. 

Sarı kantaron taze bitki suyu ve kırmızı yağ formunda bir maddedir. Sarı kan­taronun ilaç olarak arzu edilen etkiyi yaratabilmesi için en az 2 hafta sürekli alın­ması gerekir. Kava kavadaki etkinin ortaya çıkması için en az 10 gün kullanılmalı­dır. İki aya varan uzun kullanımlarda mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. 

c- Gevşeme bitkileri: Kediotu, oğulotu, şerbetçiotu ve lavanta yatıştırıcı, gerginliği azaltıcı ve uykuya rahat dalmayı sağlayan bitkilerdir. Oğulotu ve lavanta her şeyden önce hoş ko­kuları sayesinde üzerinizde rahatlatıcı bir etki bırakır. Şerbetçiotundan yapılmış bitki yastığı da daha iyi uyumayı sağlamaktadır.

Dr Hüseyin NHazlıkul'un stresle başetmek için doğal yöntemlerle ilgili Antienflamatuar Beslenme Rehberi adlı kitabı var.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)