Son DakikaBirkaç yıldır Antalyaspor,  Alanyaspor,  hatta Hatayspor ve bu yıl Süper Lig’e çıkmasına rağmen Adanademirspor’un, ligin dibinden gelen  Konyaspor’un oynadığı futbol ve puan sıralamasındaki yerleri ‘üç büyükler’i sıradan kulüp takımları düzeyine indirdi.

Özellikle VAR sistemi ve salgın süresinde seyirci eksikliği bu ‘büyük’ takımları oldukça ufaladı.

Borç içinde yüzen bu kulüplerin pederşahi feodal yönetim biçimi, altyapı yoksunluğu, seyirci ve onları şişiren İstanbul spor basınının yönlendirmesine göre yapılan takım düzeniyle yıllardır aynı masalı anlatıyorlardı.

Her yıl değişen teknik direktörler, çuvalla para ödenmiş emekli yabancı oyuncularla günü kurtaran bu takımlar artık sanayileşen Anadolu’nun pırıl pırıl yönetilen kentlerinin takımları karşısında nal toplamaya, zevahiri bile zar zor kurtarma derdinde kaldılar.

Hürriyet’ten Musa Kesler’in bildirdiğine göre Trabzon’da dün 90 dakikanın ardından muhteşem bir coşku vardı ancak aslında kutlamalar henüz sabah saatlerinde başladı. Heyecanın kalbi şehir meydanıydı. Meydana kurulan sahnenin önünde yavaş yavaş toplandı taraftarlar. Yaşlı, genç, çocuk ve hatta bebek... Herkes oradaydı. Her tarafta meşaleler yandı. Kalabalık arttıkça coşku da arttı. Formalar, flamalar, bayraklar. Şehir her haliyle bordo maviydi. Mutluluk insanların gözünden okunuyordu. Tezahüratlar dalga dalga yayıldı kalabalıkta. Tezahüratlarda da sataşma yoktu; İmasız, atıfsız ve gayet açıktı: “Şampiyon Trabzonspor!”

ÇEVRE ANADOLU KENTLERİ TRABZON’A AKTI

Tezahüratlarda sadece 2010-11 sezonuna bolca nazire vardı. Üzerinden 10 yıl geçti ama şehrin hafızasında o sezonun anılarının hâlâ taze olduğu çok net. O nedenle bu kutlamalar taraftarlar için bir anlamda o sezondaki kaybın da telafisi. Konuştuğum herkes bu konuda mutabıktı. Zaten kayıtlarda yedinci şampiyonluk görünse de hafızalarda öyle değil. “Bu 8. şampiyonluğumuz” diyordu herkes. Çünkü 2010-11’i de sayıyorlar. Civar şehirler Trabzon’a aktı. Artvin’den, Gümüşhane’den, Giresun ve Ordu gibi çevre şehirlerden polis ve jandarma takviyesi de oldu.

Tüm kentte oteller doluydu. Bazı taraftarlar ancak Rize ve Giresun gibi yakın yerlerde yer bulabildi ama zaten kimsenin de otele gitmek gibi bir niyeti yok gibiydi. Nitekim Trabzon dün gece hiç uyumadı! Sadece Trabzon’un değil bütün Anadolu’nun kazanımı olarak gördüklerini dile getirdiler bu şampiyonluğu. Stada giremeyenler için Trabzon meydanında büyük bir sahne kuruldu. Binlerce kişi maçı oradan izledi. Saatler önce başlayan coşku ve heyecan maç boyunca bir an olsun eksilmedi. Bitiş düdüğüyle birlikte de doruğa ulaştı ve Trabzon bir şenlik alanı oldu.

TRABZON’DA FENERBAHÇE’Yi ÖFKELENDiREN PANKART

Trabzonspor tribünlerinde maç öncesi açıklan dev pankartta avcı kıyafetiyle Abdullah Avcı yer alırken, sırtındaki tüfeğin ucunda, elinde ‘2010- 2011 şampiyonu Trabzonspor’ pankartı tutan bir kanarya yer aldı. Bu pankart Fenerbahçe Bahçe Kulübü’nün büyük tepkisini çekti. Sarı lacivertliler sosyal medya hesabından yaptıkları açıklamada pankartla ilgili savcıları göreve çağırdı. Sarı lacivertlilerin başkan vekili Burak Kızılhan da “2010-11 şampiyonu Fenerbahçe’dir. Bu maçta yaşananlar bardağı taşırdı. yeni bir hukuki süreci başlattık. Pankart rezalet örneğidir" ifadelerini kullandı.

TRABZONSPOR’UN KASASINA GİRECEK PARA

Trabzonspor, Süper Lig şampiyonluğuyla kasasına yüzlerce milyon lira koyacak.

Öncelikle sezon başında 45 milyon TL katılım payı alan bordo mavili kulüp şampiyonluk primi olarak da 46 milyon TL alacak. Galibiyet başına 2.97 milyon TL verilen Süper Lig’de şimdiye dek 21 galibiyet alan Fırtına 62.37 milyon TL alırken, bu rakam lig sonuna kalan üç maçta kadar artabilecek. 6 şampiyonluğa 25 milyon TL

Trabzonspor 12 beraberliğin karşılığı olarak da 18 milyon TL kazanacak. Şampiyonluk başına 4.16 milyon TL özel primin verildiği Süper Lig’de Karadeniz ekibi geçmişte kazandığı 6 şampiyonluğuna karşılık yayıncıdan 24.9 milyon TL alacak. Ve Avrupa... Türkiye, 2022-23 sezonu için Avrupa sıralamasında 13. olduğu için Trabzonspor UEFA Şampiyonlar Ligi’ne üçüncü ön elemede girecek. Bordo mavili takım, gruplara kalırsa minimum 17.74 milyon dolar (263 milyon TL) kazanacak.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)