Kitap

Mehmet Ulusoy'un Asya Çağında Kültür ve Sanat kitabı

Mehmet Ulusoy'un Asya Çağında Kültür ve Sanat kitabı
02-11-2022 12:51
02-11-2022 12:54

Mehmet Ulusoy’un Asya Çağında Kültür ve Sanat adlı kitabı Berfin Yayınları arasında okurla buluştu. “Anlamsızlığın, sığlığın ve bayağılığın meydan okumasına karşı” altbaşlığını taşıyan kitapta çöken Batı kültür-sanatı karşısında irdelenmeyen, gözardı edilen yükselen Asya’nın sanatı, kültürü inceleniyor. 

Çağımızda sanat ve edebiyatta yaşanan sığlaşma, bayağılaşma ve çölleşmenin nedenleri, kaynakları nelerdir? Sanatta estetik nitelik, anlam, yücelik, gerçeklik duygusu değerini yitirdi mi? Estetikte her şey biçimden mi ibaret, içeriğin önemi kalmadı mı? Sıradan ve bayağı olanla nitelikli olan arasındaki ayrım oradan kalktı mı? Her şey sanat, herkes sanatçı olunca sanatın bir anlamı kalır mı? Bilgi ile cehaletin, bilgelik ile hödüklüğün farkı kalmadı mı? 

Etik, estetik ve bilim birbirinden tamamen bağımsız disiplinler midir? Yoksa aralarında toplumsal, insani idealler ve amaçlarla birbirlerini kuşullayan, zorunlu kılan bir bütünlük, tamamlayıcılık yok mu? Etiksiz bir estetikten sözedilebilir mi, ya da alçaklığın, ****nun, çürümenin estetiği olabilir mi? 

150 yıllık aydınlanmacı, toplumcu ve ulusal sanat-edebiyat birikimimiz ve değerlerimiz son elli yıllık küreselci, postmodern yıkım ve ihanetle nasıl yok edildi? Bu büyük yıkıma, kirlenme ve çürümeye Türkiye’nin aydını ve sanatçısı neden yeterince direnemedi? Ya da belli bir direniş olsa da neden fazla etkili olmadı?

İçine girdiğimiz kamucu ve paylaşmacı Asya çağında adınlanmacı, ulusal ve toplumsal bir kültür ve sanattan ne anlamalıyız? Batı merkezli kültür ve sanat anlayışına karşı maddi ve manevi potansiyel gelişme olanakları nelerdir? Doğu merkezli evrensel bir kültür ve sanat atılımının dinamiklerini nasıl tanımlamak gerekir; bu enerji, yeni bir çağ ve kültür oluşumunda neden tayin edici önemdedir? 

Emperyalist kültürün en son ve en çürümüş biçimi olan postmodernizmin ulusal kültürümüzde yarattığı büyük yıkımın doğrudan ve dolaylı sonuçları bu kitapta bütün yönleriyle incelenmektedir. Hayır, sadece pasif-gerçekçi bir perspektifle düz bir ayna tutulup incelenmiyor. Sorun, eleştirel, tartışan ve seçenekler öneren ya da seçeneklere ilişkin bir perspektif sunmaya çalışan yaklaşımla derinlemesine ele alınıyor.

Kitap, kültür ve sanat alanında, emperyalizme ve ortaçağ gericiliğine karşı mücadelenin önemli bir ögesini oluşturuyor. Bu alanda var olan boşluğu doldurma çabasına anlamlı bir katkı yapmaktadır.

BERFİN BASIN YAYIN

Cağaloğlu Yokuşu, Evren Han No: 29 / 62 Kat: 3

Cağaloğlu 34112 İSTANBUL

Tel: (0212) 513 79 00 Belgegeçer: (0212) 512 37 20

E-Posta: [email protected]

www.berfin.net

 

Yayınevi: Berfin Yayınları

Kitap Adı: Asya Çağında Kültür ve Sanat

Yazar Adı: Mehmet Ulusoy

Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan

Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2022

Çıkış Tarihi: 1 Kasım 2022

Basım Bilgisi: 1. Baskı

ISBN 978 – 605 – 4399 – 99 – 4

Barkod No: 9786054399994

Fiyatı: 60 TL

KDV: % 0

Boyut: 13.5 x 21 cm.

Yayın (sırt) No: 293

Kapak Cinsi: Bristol karton 

Cilt Bilgisi: Karton kapak

Kâğıt Bilgisi: 65. Gr. 2. Hamur (Holmen)

Dizi Adı: Deneme-Anlatı-Eleştiri

Türü: Kültür, sanat / Eleştiri

(Tanıtım metninden)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler