Son DakikaKüba’nın bağımsızlık mücadelesinin ilk fikir adamlarından şair yazar Jose Marti doğumunun 169. yılında Ayrancı’da yer alan Çankaya Belediyesi Jose Marti Parkı’nda Küba dostlarını bir araya getirdi.

Çankaya Belediyesi ve Küba’nın Ankara Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen törende Jose Marti’nin fikirlerinin Latin Amerika’nın bağımsızlık meşalesi olmaya devam ettiği hatırlatıldı.

Programda Jose Marti’nin “İnsan vatanın ta kendisidir” sözünü anımsatan Küba’nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, “Bu şiarla kurulan Küba’da bilim insanlarımız pandemi koşullarında çaresiz kalan insanlar için aşılar üretiyor, doktorlarımız açlıkla ve salgın hastalıklarla yüz yüze olan ülkelerde gönüllü çalışmalar yürütüyor” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşında “Ya İstiklal Ya Ölüm” sözleriyle Türkiye’nin kuruluşuna yön verdiğini hatırlatan Büyükelçi Nunez, “Bizler de Latin Amerika’da Marti’nin “'Ya Özgür Vatan Ya Ölüm' şiarıyla küresel bunalımlara karşı ayakta duruyoruz” şeklinde konuştu.

Jose Marti anmasına Çankaya Belediyesi ve Küba Büyükelçiliği yetkililerinin yanı sıra Latin Amerika’dan Venezuela, Panama, Meksika, Kostarica, Arjantin, Ekvador, Brezilya, Kolombiya ve Dominik Cumhuriyeti Büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı Latin Amerika Daire Başkanlığı yetkilileri  ve Jose Marti Derneği temsilcileri de katıldı.

Gerçekedebiyat.com

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)