Eleştiri

Edebiyat edep demektir / Kaan Arslanoğlu

Yazar Kaan Arslanoğlu facebook sayfasından 80 'Emek ve Özgürlük' imzacısı yazar ve şairi eleştirerek, 'Türk edebiyatı halka düşman bir ihanet batakhanesine dönüşmüş' diye yazdı.

Edebiyat edep demektir / Kaan Arslanoğlu
29-09-2022 14:26
29-09-2022 14:34

Yazar Kaan Arslanoğlu, facebook sayfasında 'Emek ve Özgürlük İttifakı' adıyla bildiri imzalayan yazar ve şairleri zehir zemberek sözlerle eleştirdi.

Kaan Arslanoğlu'nun 'paylaşım'ı şöyle:

YALANDAN KİM ÖLMÜŞ YAZARLARI          

“… Emek ve Özgürlük İttifakı uzun bir tarihe ve mücadele birikimine yaslanan iki güzel ifadeyi sahiplenerek yola çıktı. Bugün herkesin umut kadar güven duymaya da ihtiyacı var. Varoluşumuzu zenginleştirecek, yıkıma uğramış insanlığımızı yeniden yüceltecek, dünyaya ve hayata koşulsuz ve ön yargısız kendini açarak, yenileyici ve iyileştirici bir rol oynayacak, hayatın karmaşasını kavrama cesaretine sahip, özgürlüğe, eşitliğe ve barışa açılacak bir kapıdan çok, bu kavramların ta kendisi olacak yaratıcı bir oluşumun beklentisi ve ümidi içindeyiz. Emek ve Özgürlük İttifakı’nı bu duygularla kutluyoruz. Önümüzdeki uzun yol, açık ve aydınlık olsun.”

80 edebiyatçı bir araya gelmiş bu paragrafı imzalamış. Tebrik etmek gerek, tek paragrafta bu kadar yoğun ve pişkince yalanı ancak edebiyatçılar uydurabilir. Bu kez klasik 200’ü tutturamamışlar, 80’de kalmışlar. Ama biliyoruz ki böyle daha yüzlerce, hatta binlercesi var. Ne yazık ki bininden bir kişilik gerçek edebiyat çıkmıyor.

Edebiyat edep demektir, ahlak demektir, duyarlılık, acıma hissi, geniş görüş, ileri görüş, bağımsız fikir, insaniyet demektir… Türk edebiyatı halka düşman bir ihanet batakhanesine dönüşmüş. Kürt ve Türk kanıyla beslenen, çocuk cesetlerinden semiren bir edebiyat. Daha çok Kürt öldükçe Kürtlüğünden daha çok zevk alan sadist bir edebiyat. Örümcek ağı edebiyatı: Amerikan ve Avrupa beslemeliğinden utanmadan gurur duyanların muhabbet pazarı…

44 yılda yüz binden fazla can alan PKK katliamlarıyla ilgili tek bir sayfa yazmamışlardır. Az buçuk yazmışlarsa hep katillerden yanadır. Kadın boğazlamaları, işçi kurşunlamaları, köylü infazları, bebek cinayetleri, aydın bombalamaları, kitle kırımları… Dostlarının hiçbir suçu solculuklarına zerre kadar halel getirmez. Bu edebiyata bir isim vereceksek “halka ve ülkeye ihanet edebiyatı” diyebiliriz. “Yalandan kim ölmüş, bizim yerimize başkaları zaten ölüyor…” Bu da mottolarıdır. Toplumcu gerçekçiliği çoktan bırakmışlardır topluma kin duyguları paçalarından akıyor.

İmzacıların büyük çoğunluğu bildiğimiz isimler ve bunların misyonları zaten belli: 5. KOL… Birkaç kişi için üzüldüm, en başta Cevat Çapan hoca için. Tek bir imzayla birikimini harcamaya çalışmış. Umarım işin vahametini anlamadan onaylamıştır. Oysa imza arkadaşlarının birçoğunun ciğerini bilir. Bazıları da böyle. Büyük akıntıyla sürükleniyorlar.

Görüyor musunuz, büyük vampirin ve küçük kenelerinin ne kadar çok hayranı var. HDP mikrobunu kapmışlar, zombileşmişler, insaniyet namına ne varsa dokunup çürütüyor, azgınca dişliyorlar, ürüyorlar, ürüyorlar… Bu pislik ne zaman temizlenir?.. Bu kir öyle böyle değil… Tüm bu kuşak… Yazarları ve okurları.. biyolojik olarak ecelleriyle ortadan kalktığında…

Gerçek edebiyata ilgi duyanlar şu bağlantıya girebilirler… RESİMLİ KISA ROMAN… PKK’ya LANET MİTİNGİ: https://www.insanbu.com/.../887-pkkya-lanet-mitingi-%E2...

kaan arslanoğlu

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler