Son DakikaDünya Meteoroloji Örgütü (World Meteorological Organization), internet sitesinde yayınladığı son verilerle önümüzdeki yazın çok sıcak geçeceği uyarısında bulundu. WMO'nun geçici Küresel İklim Durumu raporu, 2023'ün tarihteki en sıcak yıl olacağını doğruluyor.

Ekim ayı sonuna kadar olan veriler, yılın sanayi öncesi 1850-1900 yılları arası temel çizgisinin yaklaşık 1,40 santigrat derece (±0,12°C belirsizlik marjıyla) üzerinde olduğunu gösteriyor. Daha önce en sıcak yıllar olarak sıralanan 2023 ile 2016 ve 2020 yılları arasındaki fark öyle ki, son iki ayın sıralamayı etkilemesi pek olası değil.

2015'ten 2023'e kadar olan son dokuz yıl, kaydedilen en sıcak yıllar oldu. 2023 yılının Kuzey Yarımküre baharında ortaya çıkan ve yaz aylarında hızla gelişen  El Niño olayının 2024'teki sıcaklığı daha da artırması muhtemel, çünkü El Niño genellikle zirveden sonra küresel sıcaklıklar üzerinde en büyük etkiye sahip.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NDEN DE SITMA UYARISI

Dünya Sağlık Örgütü de, küresel ısınmanın böcek üremesinde hareketlenmeye neden olduğu ve örneğin artık sıtmayı daha da azaltmanın mümkün olmadığını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü bu konuda oldukça karamsar.

Türkiye'de de kırsal alanda değişik böcek popülasyonunda aşırı çoğalma gözleniyor ve meyve ve sebze üretimini olumsuz etkiliyor.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)