Haberler

Bugüne kadar deprem yüzünden sorumlu kaç kişi ceza aldı... Sayıyı görünce öfkelenmeyin

​​​​​​​Türkiye’de son yaşadığımız Kahramanmaraş depremi hariç son on yılda yaşanan depremlerde ölenlerin sayısı 19 bin 85 kişidir. 151 bin 513 bina da enkaza dönmüştür. Görevini layıkıyla yapmayıp 19 bin küsur kişinin ölümüne neden oldukları için yargılanıp ceza alanların toplam sayısı ise niçin bu felaketleri hep yaşadığımızın da bir göstergesi durumundadır: Çürük bina yapmanın cezası TCK'da hemen hemen hiç yoktur!

Bugüne kadar deprem yüzünden sorumlu kaç kişi ceza aldı... Sayıyı görünce öfkelenmeyin
10-02-2023 17:14
17-02-2023 15:40

Türkiye’de yaşanan her depremden sonra jeologlar ekranları doldurmakta artık ezberlenmiş fay hatları konusunda aynı şeyleri yineleyerek felaketin gerçek faillerini adeta gizleme işlevi görmektedirler.

Ortada bir dairesinin alınması bile milyonlarca para eden, daha ötesi çocukların büyütülüp yaşam denen kutsal şeyin yaşanacağı sıcak bir yuva olması gereken bir yapı/binanın çürük yapılmış olması ve enkaza dönerek onlarca insanın ölümüne sebebiyet olunması suçu vardır.

Ne var ki her büyük depremden sonra ezber sözlerle sorumluların hak ettikleri cezaya çarptırılacakları söylenir ancak sonuç neredeyse sıfırdır.

Ne var ki biz halk olarak da bu zamana yayılan mahkeme sürecini günün hay huyu içinde bir daha deprem olmayacak gibi yaşarken unutup gideriz. O ‘sorumlu’lar da çoktan hapisten çıkıp aramıza karışmış olur.

Hiç birimizin dikkat etmediği şey on binlerce masum yurttaşı aldatarak ölümlerine neden olmuş bu “fenni mes’ul’ elemanların yüz kişiyi bile öldürmüşlerse en fazla 12 yıl ceza alabilecekleridir.

DEPREMDE ÖLÜME SEBEBİYET VERENLERE TCK’NIN HANGİ MADDESİ UYGULANIYOR

Türkiye’de 1999 Gölcük depreminden bu yana can kaybının yaşandığı 10’un üzerinde deprem oldu.

Düzce, Van, Elazığ ve İzmir depremlerinde toplam 151 bin 443 bina enkaza dönerken, 19 bin 85 kişi öldü.

Toplam ceza alan sorumlu kişi sayısı maalesef yalnızca beş (5) kişidir!

Türkiye’de depreme dayanıksız bina yaparak on binlerce insanı öldürenler için özel bir deprem cezası yok. B binaların sorumluları en fazla 6 ila 12 yıl arasında ceza verilebilecek olan TCK’nin Taksirle Adam Öldürme Suçu’nu düzenleyen 85. Maddesindeki düzenlemeye göre yargılanmaktadırlar

Taksirle adam öldürme suçunun cezası 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıdır. Ancak fail, bir fiil ile birden fazla kişinin ölümüne ya da bir ya da birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmuşsa iki yıldan on beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı öngörülmektedir.

Taksirle adam öldürme suçu, birden fazla kişi tarafından suç işlenir ise her kişi kendi kusuru oranında ayrı ayrı cezalandırılmaktadır.

Taksirle Adam Öldürme suçunda HAGB (Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararı) uygulanabilmekte ve suçlular hiç hapiste yatmamaktadırlar. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı, suçlunun belli bir denetim süresi altında kalmasıdır. Kişiye verilen yasal süre içerisinde (5 yıl) suçlunun bir suç işlememesi gerekmektedir. Denetim süresi içerisinde suç işlenmediği vakit ceza kendiliğinden düşmektedir.

Haberoksijen’de Esen Dolma’nın yaptığı habere göre depremlerde ölenlerin sayısı ve hukuki süreçler niçin sürekli aynı felaketi yaşadığımızı gösterir nitelikte. 

deprem

1999 GÖLCÜK ve DÜZCE DEPREMLERİ:

17 Ağustos 1999’daki 7.4 büyüklüğündeki depremde 133 bin 683 bina yıkıldı. 17 bin 480 kişi öldü, 23 bin 781 kişi yaralandı.

7.2 büyüklüğündeki Düzce depreminde ise 12 bin 939 ev, 2 bin 450 iş yeri kullanılmaz hale geldi. 763 kişi hayatını kaybederken 2 bin 679 kişi yaralandı.

Gölcük ve Düzce depremlerinin ardından 2 bin 100’e yakın dava açıldı. Bunların 1800’ü yasal boşluklar nedeniyle düştü. Kalan 300 davadan yalnızca 110’u ceza ile sonuçlandı ve bu cezaların çoğu ertelendi. Diğer davalar ise 16 Şubat 2007’de zaman aşımına uğrayarak düştü.

Yalova’da 173 dava açıldı. İnşa ettiği binaların çoğu çöken ve 200’e yakın insanın hayatını kaybetmesine neden olan Veli Göçer, Yalova’da ceza aldığı bilinen tek isim. Göçer, 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılsa da 7.5 yıl hapis yattıktan sonra 2011’de tahliye edildi. Dönemin Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal hakkında da müteahhit olarak yaptığı binaların yıkılması ve 8 kişinin ölmesi sonucu davalar açıldı. Koçal Bursa Cezaevi’nde kısa süre tutuklu kaldı. Ancak kendisi ile kuzeni TMMOB Mimarlar Odası Yalova Şubesi eski Başkanı Metin Koçal, ilk duruşmalarında tahliye edildi. Gölcük’e bağlı Değirmendere beldesinde yıkılan ve 8 kişiye mezar olan apartmanın fenni mesulü sıfatıyla yargılanan ve 2 yıl hapis cezasına çarptırılan, İhsaniye Beldesi Belediye Başkanı Ahmet Levent ise infaz yasası gereği 9 ay cezaevinde kaldı.

deprem

2011 VAN DEPREMLERİ:

23 Ekim’de 7.2 büyüklüğündeki ilk depremde 644 can kaybı yaşanırken 4 bin 152 kişi yaralandı. 2 bin 262 bina yıkıldı, 17 bin 5’i hasar gördü. Van 9 Kasım’da 5.6’lık bir depremle daha sarsıldı. İkisi otel 25 bina yıkılırken 40 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı.

Bölgenin yapı stoku nedeniyle yıkıcı hasarın yaşandığı depremin ardından ilk ceza ikinci depremde yıkılan ve 24 kişinin hayatını kaybettiği Bayram Oteli’nin sahibi Tevfik Bayram’a verildi. Bayram ‘bilinçli taksirle 1’den fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ suçundan önce 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Daha sonra Yargıtay, ‘eylemin ağırlığı ve ölen kişi sayısının fazlalığı’ nedeniyle yerel mahkemenin kararını bozdu. Tekrar yargılanan Bayram 15 yıl 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ancak 4 yıl cezaevinde kalan Bayram, 2016’da çıkarılan bir KHK sonrası tahliye edildi.

Ruhsatta 4 kat görülmesine rağmen 6 kat olarak inşa edilen ve yine ikinci depremde yıkılan Aslan Oteli’nin ortakları Ahmet ve Mahmut Arslan ise 11 yıl 1 ay 10’ar gün hapis cezasına çarptırıldı. İki ortak 2 yıl kadar ceza evinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

39 kişinin hayatını kaybettiği Sevgi Apartmanı davasında, duruşma savcısının sanıklar hakkında ‘bilinçli taksirle ölüme neden olmaktan’ ceza istediği mütalaaya rağmen müteahhit Salih Ölmez ve inşaat mühendisi Murat Kazancı beraat etti. 10 kişinin hayatını kaybettiği Işık Apartmanı’yla ilgili 10 kişinin yargılandığı davada da sanıklara verilen 6 yıl 8’er aylık hapis cezası, 46 bin 800’er TL adli para cezasına çevrildi. Cezalar 24 taksite bölündü.

Erciş’te 45 kişinin hayatını kaybettiği 7 katlı Dağ Apartmanı davasında müteahhitler İrfan Dağ ile Celal Yıldız ve inşaat mühendisi Murat Kazancı hakkında verilen 10’ar yıl hapis cezası da, 20 kişinin hayatını kaybettiği Safa Apartmanı’nın sahibi Nezir Baş’a verilen 6 yıl 3 ay hapis cezası da adli para cezasına çevrildi.

2020 ELAZIĞ:

24 Ocak 2020’de gerçekleşen 6.5 büyüklüğündeki Elazığ depreminde 76 bina yıkılırken 1066 bina hasar aldı. 41 kişi öldü, 1607 kişi ise yaralandı. 14 kişinin hayatını kaybettiği Dilek Sitesi’ne ilişkin 23 şüpheli hakkında “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan açılan kamu davası devam ediyor.

Konutları yıkılanlar Elazığ Belediyesi, Çevre Bakanlığı ve AFAD’a tazminat davaları açtı ancak Abdullah Paşa Mahallesi’nde yaklaşık 1200 konutun yapımını üstlenen Elazığ Belediyesi, sözleşmelere “Tüm kamu kurumları hakkında bahse konu ada üzerinde bulunan konutum ile alakalı hiçbir maddi ve manevi deprem tazminatı ve benzeri dava açmayacağımı, açmış olduğum davalardan kayıtsız şartsız feragat edeceğimi taahhüt ederim” maddesini ekledi.

2020 EGE DENİZİ:

30 Ekim 2020’de İzmir’i vuran 6.9 büyüklüğündeki depremde 8 bina yıkılırken 9 bin 49 bina hasar aldı. 117 kişi öldü, 1034 kişi yaralandı. İzmir depreminde açılan 7 davadan 3’ünde ceza verildi ancak istinaf süreçleri devam ediyor.

2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİ

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve peşinden 7.6 şiddetinde deprem tüm Türkiye'yi sarstı.

Depremin beşinci gününde herkes sorumlular kim sorusunu sormaya başladı.

Camları bile kırılmamış tek bir sıvası dökülmemiş sapasağlam binaların arasında tuzla buz olmuş evlerin varlığı inşaatı yapanlar ve oturma izni verenler üzerinde yoğunlaştı.

Bir daha böyle çürük binaların yapılmaması için caydırıcı cezaların uygulanmasında hemfikir olan depremzedeler sorumluların cezalandırılmasını istiyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Binaları yapanlar ve binalar yapılırken süreçlerde görev alanlar"ın tek tek tespit edilip yargılanacakları işaretini verdi.

Adalet Bakanı ve HSK Başkanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla HSK'nın başka illerde görev yapan savcılardan deprem bölgesindeki il ve ilçelere görevlendirdiği savcı sayısı 206'ya ulaştı.

Kimlerin yargılanacağı daha bilinmiyor.

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler