Cem Güneş, biri doğduğu biri yaşayıp ekmeğini yediği iki farklı ulus kültürünü kişiliğinde birleştirmeyi başarmış bir yazar. Bu olgunluğuyla yoğrulmuş ince düşüncelerle örülü yazıları “Coin” çılgınlığını banker faciasıyla benzeştiren, Turan birliğini Latin ve Slav birliğiyle karşılaştıran entelektüem derinlikte. Depremde kullanılan ağır malzemelerin açtığı yıkım, Ankara türküleri üzerine yazılmış en nitelikli ve duygulu mor kırmızı geceler destanı, çocukluğunun geçtiği Samsun Kamer Sokakta Mahir Çayan’ın da oturduğu yılların anıları, taksi sektörüne yönelik şikayetler... gibi ilginç ve değişik konular, okuyanı ‘Başka Boyut’a yükseltiyor.

Başka Boyuttayız
Ccem Güneş
Barış Kitap, Ankara Şubat 2024

 

 

CEM GÜNEŞ KİMDİR

 1966’da İzmir’de doğdu. Çocukluğu Anadolu’nun çeşitli yerlerinde, ortaokul ve lise yılları “dünyanın en güzel bozkır kenti” dediği Ankara’da geçti. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde eğitim gören yazar 1987 yılında Norveç’e yerleşti. O zamandan beri vatandaşı da olduğu bu ülkede yaşamını sürdürmektedir. Norveç dilini, Trondheim’de kiliseye bağlı bir okulda öğrendi (1988). Yeminli çevirmen oldu. Norveç Radyo Televizyon Kurumu’nda (NRK) radyoculuk eğitimi gördü (1993). Aynı kurumda 1993 yılından itibaren yedi yıl boyunca program yaptı. Programları NRK dış yayınlarda da yayınlandı. 1995’ten itibaren dokuz yıl TRT Norveç fahri temsilciliği ve muhabirliği görevini yürüttü. 1998’den başlayarak üç yıl Sabah gazetesi Avrupa bölümüne haber ve yazılar yazdı. Global Gazeteciler Birliği Norveç temsilcisi olan yazar çalışmalarına daha çok şiir ve öykü yazarak devam ediyor. Doğduğu vatanı ve ait olduğu ulus onun sonsuz sevgisidir. Türk dilinin yanı sıra, Norveç dilinde de şiir ve öyküler yazan Cem Güneş’in şiirleri lirik bir duyarlılığı yansıtan yoğunluklu içeriğiyle dikkat çekiyor. Yaşadığı tarihsel dönemi ve coğrafyayı zengin ve ironik bir dille ve temiz bir ustalıkla işlemeyi başarıyor.

Eserleri:

Kutup Geceleri ( şiir, 1997) Galssøyne ( şiir, 1998) Oslo'da Olay Var (Öykü, 1999) Fosna'da Lacivert Sular (Öykü, 2009) On Bin Yıllık Aşk Deneyimi ( şiir, 2012) Başka Boyuttayız  (Deneme, 2024) 

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)