Filistinlilerin haklı davasına Batı kamuoyundan en büyük desteğin Avrupa'dan geleceğini umarken İsrail'in baş destekçsi ABD kamuoynun adeta öğrenci eylemleriyle ayaklanması büyük bir sürpriz oldu.

Kitlesele varan gösteriler ABD resmi çevrelerini derin endişeye sevk ederken gazeteler de bu işin arkasında 'Sorosgiller'in olduğunu ileri sürüyor. Doğruluğunu bilemediğimiz komplo teorileri ABD basını sayfalarında uçuşuyor.

New York Post, “George Soros, Ülke Çapında İsrail-Nefret Protestolarının Patlamasını Körükleyen Radikal Öğrencilere Ödeme Yapıyor” (26.04.2024) başlıklı İsabel Vincent'ın yazdığı makaleyi yayınladı. Makaleyi aynen yayınlıyoruz:

George Soros ve onun aşırı sol yandaşları, ülke genelindeki üniversitelerde İsrail karşıtı radikal protestoların patlamasını körükleyen ajitatörlere para ödüyor.

Geçen hafta öğrencilerin Columbia Üniversitesi'nin Morningside Heights kampüsünün bahçesini işgal etmesiyle başlayan protestolar ülke çapında mantar gibi yayıldı.

Kaliforniya'daki Harvard, Yale, Berkeley, Ohio Eyalet Üniversitesi ve Georgia'daki Emory gibi kolejlerde taklit çadır kentler kuruldu; bunların hepsi Soros tarafından finanse edilen Filistin'deki Adalet İçin Öğrenciler (SJP) şubeleri tarafından organize edildi. Öğrenciler polisle çatıştı.

George Soros, ülke çapındaki üniversitelerde İsrail karşıtı radikal protestoların patlamasını körükleyen ajitatörlere para ödüyor.

SJP'nin ana kuruluşu, diğerlerinin yanı sıra milyarder solcu yatırımcı Soros'un da finanse ettiği kar amacı gütmeyen kuruluşlardan oluşan bir ağ tarafından finanse ediliyor.

Üç üniversitede protestolar, Soros tarafından finanse edilen ABD Filistin Hakları Kampanyası'nın (USCPR) "dostları" olan ücretli radikaller tarafından teşvik ediliyor. 

USCPR, haftada sekiz saatini "Filistin örgütlerinin önderlik ettiği kampanyaları" organize etmek karşılığında topluluk temelli bursiyerlerine 7.800 dolara kadar ve kampüs temelli "arkadaşlarına" 2.880 ile 3.660 dolar arasında yardım sağlıyor. 

Radikal grup, 2017'den bu yana Soros'un Açık Toplum Vakıflarından en az 300.000 dolar, 2019'dan bu yana da Rockefeller Kardeşler Fonu'ndan 355.000 dolar aldı.

George Soros ve Wall Street'in patronları, Columbia Üniversitesi'ndeki kampüs protestolarının arkasındaki İsrail karşıtı radikal grupları finanse etti.

Texas-Austin Üniversitesi, bu hafta İsrail karşıtı protestoların patlak verdiği kampüslerden biri ve Columbia Üniversitesi'ni taklit ediyor.

Ülke çapındaki protesto hareketinde önemli figürler olan üç “arkadaş” var.

Filistin'deki Teksas Üniversitesi Adalet Öğrencileri'nin eski başkanı Nidaa Lafi, Çarşamba günü UT Dallas'taki bir kampta Gazze'deki savaşın sona ermesini talep eden bir konuşma yaparken görüldü.

Merhum Demokrat Kongre üyesi Eddie Bernice Johnson'ın eski yasama stajyeri olan Lafi, geçen yıl okuldan küresel ticaret diplomasıyla mezun oldu ve şu anda Dallas'taki Southern Methodist Üniversitesi'nde hukuk öğrencisi.

Nidaa Lafi, Filistin'deki Adalet Öğrencileri'nin üniversite bahçesini işgalinde bir "eğitim" vermek üzere Çarşamba günü Texas Üniversitesi Dallas kampüsüne döndü. George Soros'un desteklediği bir gruptan "dost" olarak maaş alıyor.

Ocak ayında, eski patronu Johnson'ın cenazesi için Dallas'a gelen Başkan Biden'ın konvoyunun yolunu kapattığı için gözaltına alınmıştı.

Yale Daily News'in haberine göre, Yale'de USCPR arkadaşı Craig Birckhead-Morton Pazartesi günü tutuklandı ve SJP şubesi Yalies Palestine okulun Beinecke Plaza'sını işgal ettiğinde birinci dereceden izinsiz girmekle suçlandı.

Aynı zamanda Demokrat, Maryland temsilcisi John Sarbanes'in eski stajyeri olan Birckhead-Morton, New Haven'da trafiği engelleyen oturma eylemine değinmek için gözaltından çıktı.

Yale'de Craig Birckhead-Morton'a (daire içine alınmış) protestoları teşvik eden çalışmaları nedeniyle 3.360 dolara kadar ödeme yapılıyor. Pazartesi günü izinsiz girişten tutuklandı ve birinci derece izinsiz girişle suçlandı.

Bursiyerlerin en tanınmışı, Filistin'deki Adalet için Berkeley Hukuk Öğrencileri'nin eş başkanı olan Berkeley'den Malak Afaneh'tir.

Bu hafta kampüste düzenlenen İsrail karşıtı bir protestoda seri konuşmacı olarak yer aldı - bu, ilk olarak hukuk fakültesi dekanının evindeki bir akşam yemeğini İsrail karşıtı sloganlar atmak için kullanmakla öne çıkmasının ardından dekanın karısını kendisine saldırıyla suçladı.  

Seri protestocu Malak Afaneh'e ABD Filistin Hakları Kampanyası tarafından "dost" olarak ödeme yapılıyor. Hukuk öğrencisi olduğu Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'ndeki öğrenci kampında defalarca konuştu.

Soros ve yardımcılarından gelen para, ulusal çapta gösterileri başlatan Columbia protestoları açısından kritik önem taşıyor.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Columbia'nın bahçesinde çadır kenti üç grup kurdu: Filistin'de Adalet İçin Öğrenciler (SJP), Barış için Yahudi Sesi (JVP) ve Yaşam Boyu İçinde.

"Gazze Dayanışma Kampı"nda öğrenciler Amazon'dan sipariş edildiği anlaşılan çadırlarda uyuyor ve teslim pizzanın, Dunkin'den kahvenin, Pret a Manger'dan 12,50 dolar değerindeki bedava sandviçlerin, organik tortilla cipslerinin ve 10 dolarlık et lokantası tavuklarının tadını çıkarıyorlar.

Afaneh, hukuk fakültesi dekanının davet ettiği yemeği kaçırıp İsrail karşıtı sloganlar attıktan sonra bu videoyu yayınladı ve ardından kurbanın kendisi olduğunu iddia etti.

The Post tarafından yapılan bir analiz, üçünün de Soros'la bağlantılı gruplardan para aldığını gösteriyor. Rockefeller Kardeşler de JVP'ye nakit para verdi.

Fonun başkanlığını Joseph Pierson üstleniyor ve yönetim kurulunda petrol hanedanının dördüncü nesil üyesi David Rockefeller Jr da yer alıyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluş "sürdürülebilir kalkınmaya" ve "barışın inşasına" para veriyor.

Ve Wall Street'teki servetini Filistin yanlısı amaçlara adayan emekli bir yatırım bankacısı olan eski Wall Street bankacısı Felice Gelman, üç grubu da finanse etti.

Hem SJP hem de JVP, Kasım ayında "tehdit söylemi ve gözdağı" nedeniyle Columbia Üniversitesi'nden ihraç edildi. JVP, 1.200 İsraillinin ölümüne yol açan 7 Ekim Hamas terör saldırısından İsrail'i sorumlu tuttu.

JVP, web sitesinde yaptığı açıklamada, "İsrail'in apartheid'ı ve işgali ile ABD'nin bu baskıdaki suç ortaklığı tüm bu şiddetin kaynağıdır" dedi.

SJP, İsrail'e yönelik terörist saldırıyı "tarihi bir zafer" olarak nitelendirdi.

İsrail karşıtı protestoculara Dunkin'den ücretsiz kahve de sunuluyor 

The Post tarafından yapılan bir analiz, Soros ve Gelman'ın parasının, onların katkılarını gizlemeye yardımcı olan kar amacı gütmeyen kuruluşlar ağı aracılığıyla öğrencilere nasıl ulaştığını gösteriyor.

Soros, ortağı Hillary Clinton'ın baş yardımcısı ve sapık Anthony Weiner'in görüşmediği eşi Huma Abedin olan oğlu Alexander'ın şu anda kontrol ettiği Açık Toplum Vakıflarına milyarlarca dolar verdi.

Buna karşılık Açık Toplum, daha sonra parayı daha küçük gruplara gönderen, kar amacı gütmeyen ilerici bir "mali sponsor" olan Tides Vakfı'na 20 milyon dolardan fazla bağışta bulundu.

Milyarder yatırımcı George Soros, Columbia'nın bahçesinde kamp kuran gruplardan ikisi olan JVP ve SJP için nihai nakit kaynağıdır. Bu para bir dizi aracı yoluyla gelir. Bu gruplar arasında, 2017 ile 2022 yılları arasında Soros'un Açık Toplumundan 650.000 dolar alan Barış İçin Yahudi Sesi de yer alıyor. Danışmanları arasında akademisyen Noam Chomsky ve solcu feminist yazar Naomi Klein yer alıyor.

JVP, Columbia'daki protestoların önemli bir parçasıydı ve öğrenci üyelerinden biri, yasaklı bir terör grubunun lideri Halid'i "Direniş 101" Zoom toplantısına davet ettiği için üniversiteden ihraç edilen bir grup arasında yer aldı.

Soros ayrıca tam adı Westchester Halk Eylem Koalisyonu Vakfı olan WESPAC'a 132.000 dolar bağışladı.

Soros'un Açık Toplum Vakıfları artık oğlu Alexander'ın kontrolünde. Columbia çimlerinde kamp kuran üç grup için de nihai fon kaynağı oldu.

White Plains merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş, 1974 yılında sivil haklar için ve Vietnam Savaşı'na karşı bir araya gelmek üzere kuruldu, ancak şu anda Within Our Lifetime ve Students for Justice in Filistin'in de aralarında bulunduğu İsrail karşıtı grupların önemli bir fon sağlayıcısıdır.

SJP ayrıca Gelman ve kocası Yoram Gelman tarafından yönetilen New York merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Sparkplug Vakfı'ndan da fon aldı.

Kamuya açık kayıtlara göre çift, 20.000 dolarlık bağışını 2022'de WESPAC aracılığıyla gruba aktardı.

Grubun internet sitesine göre Gelman, 2009 yılında Birleşmiş Milletler Yardım ve Bayındırlık Ajansı tarafından Gazze'ye davet edildiğinde WESPAC'ın Orta Doğu'da Adalet ve Barış komitesinde yer alıyordu.

BM grubu Hamas'a verdiği destek nedeniyle eleştirildi.

Gelman, ilerici kolejin bir kolu olan Bard Yaşam Boyu Öğrenme Enstitüsü'nün ve Batı Şeria'daki Cenin mülteci kampında bulunan Jenin Özgürlük Tiyatrosu'nun yönetim kurulunda yer alıyor.

Kızı Ariana ile birlikte görülen David Rockefeller Jr., Standard Oil servetinin dördüncü nesil evladıdır. 2022 yılına kadar ilerici davaları savunan Rockefeller Kardeşler Fonu'na başkanlık etti. Şu anda başkanlığını Joseph Pierson üstleniyor.

Eski bir Wall Street yatırım bankacısı olan Felice Gelman, aile vakfı Sparkplug aracılığıyla Filistin'deki Adalet Öğrencileri'ne 20.000 dolar bağışladı.

Eski bir Ortodoks Yahudi olan WESPAC başkanı Howard Horowitz, JVP'nin New York şubesinin bir üyesidir ve JVP'nin "Filistinli insan hakları için savunuculuk ve kamu eğitimi" için çalıştığını söyler.

Israel Times'taki bir habere göre Horowitz, İsrail'de yaşadıktan sonra Filistin davasını benimsediğini söyledi.

WESPAC aynı zamanda İsrail karşıtı protestocu Nerdeen Kiswani tarafından kurulan Within Our Lifetime'a da para verdi.

New York'lu eski bir Ortodoks Yahudi olan Howard Horowitz, Filistin'deki Adalet Öğrencileri de dahil olmak üzere İsrail karşıtı radikal grupları finanse eden WESPAC'ın uzun süredir lideridir.

Ömrümüz İçinde bağışçılardan ne kadar aldığını beyan etmekten kaçınmak için yasada bir boşluk kullanıyor, kar amacı gütmeyen bir kuruluş, yani Kiswani'nin nasıl fayda sağladığı bilinmiyor.

George Soros ve oğlu Aleksander Soros 

Ancak WESPAC, Within Our Lifetime'ın mali sponsoru olarak adlandırılıyor.

The Post'un Soros’u suçlayan haberlerinden sonra bir Açık Toplum Vakfı sözcüsü şunları söyledi: “Bilinmesi açısından, Açık Toplum Vakıfları'nın antisemitizm, islamofobi ve her türlü ırkçılık ve nefretle mücadele konusunda uzun bir geçmişi var.

“Açık Toplum, Filistinlilerin ve İsraillilerin haklarını ve İsrail ile OPT'deki çatışmanın barışçıl çözümünü savunan geniş bir yelpazedeki ABD gruplarını finanse etti.

"Bu fon, web sitemizde açıklanan, kamuya açık bir konudur, ABD yasalarıyla tamamen uyumludur ve sonuçta bölgede barış için tek umut olan açık tartışmayı sürdürme taahhüdümüzün bir parçasıdır.

“Açık Toplum Vakıfları, demokrasimizin temel ilkesi olan tüm vatandaşların barışçıl protesto hakkını gururla desteklemektedir.”

Diğer gruplardan hiçbiri The Post'un yorum taleplerine yanıt vermedi.

PROTESTOLAR BİDEN İÇİN SİYASİ TEHLİKE

Protestolar Biden için iki siyasi tehlike oluşturuyor.

Bunlar onun partisinin sol kanadına, özellikle de yeniden seçilme şansı açısından önemli bir seçmen kitlesi olan gençler arasında yabancılaşmasını derinleştirebilir.

Ve bunlar, yurtiçinde ve yurtdışındaki huzursuzluklara eski Başkan Donald Trump'ın değil Biden'ın başkanlık ettiği yönündeki Cumhuriyetçi anlatıyı alevlendirebilir ve bu da kararsız seçmenleri uzaklaştırabilir.

Biden'ın 30 yaşın altındaki seçmenler arasındaki konumu dört yıl öncesinden bu yana keskin bir şekilde kötüleşti. Nisan 2024'te yayınlanan Harvard Gençlik Anketi'ne göre Biden, bu yaş grubunda yüzde 45 ile Trump'ın yüzde 37'sine liderlik ediyor; bu, 2020'de bu grupta sahip olduğu 23 puanlık farkın sekiz puan önünde. Biden'ın, yaşlı seçmenler arasındaki açığı kapatmak için eskisi kadar sık oy kullanmayan genç seçmenler arasında büyük bir fark yaratması gerekiyor.

Demokrat stratejistler, genç seçmenlerin Biden'ı desteklemeye devam edeceğinden emin olduklarını söyleyerek, kampüs protestoları dışında genç seçmenlerin kürtaj hakları ve ekonomi gibi diğer konulara daha fazla önem verdiğini gösteren verilere işaret ediyor. Okul yılı sona ererken, üniversite kampüsleri yaza kadar sessiz olmalı ve eğer başkan o zamana kadar ateşkes sağlayabilirse sonbahara kadar da bu şekilde kalabilirler. Ve Harvard Gençlik Anketi'ndeki liderliği, oy verme olasılığı en yüksek olanlar arasında 19 puana çıkıyor.

Biden yine de şu anda siyasi ihtiyaçlarına uygun bir mesaj bulmakta zorlanıyor. Gazetecilerin kampüs gösterileriyle ilgili soru sormalarına yanıt olarak her iki tarafa da hitap etmeye çalıştı. “Yahudi karşıtı protestoları kınıyorum. Bu yüzden bu sorunu çözecek bir program geliştirdim ” dedi. Daha sonra hemen şunu ekledi: "Filistinlilere ne olduğunu anlamayanları da kınıyorum."

Bazı Demokratlar bu kararsızlık karşısında irkildi ve Cumhuriyetçiler, onun sözlerini Trump'ın 2017'de Charlottesville, Virginia'da aşırı sağcıların silahlı saldırılarla sonuçlanan mitinginden sonra "her iki taraftan da çok iyi insanlar" hakkındaki yorumuyla karşılaştırarak ona saldırdı.

Cumhuriyetçi lider Kentucky Senatörü Mitch McConnell 30 Nisan'da yaptığı açıklamada, Biden'ın "kampüsteki Yahudi karşıtlığını tartışmasız bir şekilde reddetmeyi reddettiğini" söyledi. "Aslında kendisine bu konu sorulduğunda 'Her iki tarafta da iyi insanlar var' diyordu. Bu tatlı belirsizliğin ne olduğunu görmemek zor: Başkan, siyasi destekçilerinin duygularını ahlaki netliğin üstünde tutuyor.”

Cumhuriyetçiler, kendilerini zulüm gören Yahudi öğrencilerin savunucuları olarak konumlandırarak ve Biden'ı onları bastırmak için daha fazlasını yapmamakla suçlayarak protestoları kendi partizan avantajlarına çevirmek için acele ettiler.

Bazı Cumhuriyetçiler, yerel polis güçlerinin büyük oranda silahsız olan protestocularla başa çıkamayacağına dair bir belirti olmasa da, Ulusal Muhafızların görevlendirilmesi çağrısında bulunacak kadar ileri gittiler.

Üniversite kampüslerine gösteri yapmak üzere gönderilen askeri birliklerin tarihi, 1970 yılında Muhafızların ateş açıp dört öğrenciyi öldürdüğü Kent State Üniversitesi'nin acı hatıralarıyla damgasını vuran olaylarla dolu bir tarihtir.

Cumhuriyetçiler sorunu kendi başlarına çözmeyi umut ederken, birçok Demokrat siyasetçi de Yahudi öğrencileri hedef alan veya şiddete başvuran protestoları kınama konusunda aynı hızla davrandı. Soros’la yakınlığı bilinen Demokratların lideri New York Senatörü Chuck Schumer, "Camları çekiçle kırmak ve üniversite binalarını ele geçirmek ifade özgürlüğü değil, kanuna aykırıdır." dedi. 

Bazı Demokratlar da Biden'ın daha açık sözlü olmasını istiyor.  

GÖSTERİLER TRUMP’A YARIYOR

Bu çelişkili bir durum ama şu ana kadar Soroslar Biden'a Trump'tan daha fazla zarar veriyor.

Ya da belki Soros, Kennedy kardeşlerin kaderini Trump için de hazırlamıştır!

 

New York Post’tan çeviri

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)