Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, PKK'lı teröristlerin 2015'te saldırısında zarar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca sağlanan kaynakla Vakıflar Genel Müdürlüğünün kontrolünde restore edilen Surp Giragos Ermeni Kilisesi açıldı.

Açılışa katılan Kültür Bakanı Ersoy, “Kültürel mirasımızın önemli hazinelerinden olan bu iki yapı, maalesef geçtiğimiz yıllarda şehrin huzur ve barışına gölge düşürmek isteyen terör grupları tarafından hedef alınarak tahrip edilmişti. Anadolu'nun dört bir yanında bulunan ibadethanelerin, saygının ve aramızdaki kardeşliğin nişanesi olduğuna inanıyoruz.” dedi.  

surp-gragos1

Orta Doğu'daki en büyük Ermeni Gregoryen kilisesi olan bu yapının sadece kentteki vatandaşlar açısından değil dünya kültürel mirası açısından da ne denli önemli bir yapı olduğunun bilindiğini dikkati çeken Ersoy, Surp Giragos Ermeni ve Mar Petyun Keldani kiliselerinin restorasyonunun yaklaşık 32 milyon liraya mal olduğunu belirtti.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu da Diyarbakır'ın birlikte yaşama kültürünün nasıl mümkün olacağını dünyaya gösteren en önemli medeniyet merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Sur içi bölgesinde 2015-2016 yılları döneminde gerçekleştirilen terör saldırıları sonucu hem insanların evlerinin iş yerlerinin kullanılamaz hale geldiğini, hem de kutsal mekanların, camilerin, kiliselerin, tarihi yapıların, kamu binalarının çok ağır tahribata uğradığını hatırlattı.

Bu olayların ardından teröre karşı verilen büyük bir mücadele ile bölgenin terörden temizlendiğini dile getiren Karaloğlu, Diyarbakır gibi Türkiye'nin her noktasında huzur ve güvenin sağlandığını aktardı.

Karaloğlu, Ermeni Katolik Kilisesi ve Keldani Kilisesi'nin de restorasyonun tamamlandığını belirterek, Süryani cemaatine ait Meryem Ana Kilisesi'nin ibadete açık olduğunu bildirdi.

surp-gragos

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan da, bu açılış töreninin tarihi bir önem taşıdığını belirtti.

Her tapınağın ayrı bir kişiliği olduğunu ifade eden Maşalyan, bu kilisenin de kişiliği, kimliği olan bir tapınak olduğunu aktardı.

Maşalyan, şöyle konuştu:

"Eski zaman insanları hayatın, kendilerine Allah'ın sunduğu bir armağan olduğunu bilirlerdi ve tapındıkları mabetler ise onların bir armağanıydı Tanrılarına. Diyarbakırlı Ermenilerin yaptığı tam buydu işte. Ermeni halkının ve kilisesinin o güne dek ulaştığı medeniyet ve bu topraklardan oluşan büyük bir kültür sentezinin bir anıtını dikmek ve onu yerin ve göğün Rabb'ine armağan etmek. Diyarbakır Ermenilerinin bu kutlu arzuları Orta Doğu'nun en büyük Ermeni kilisesinin yapılmasıyla taçlandı."

Kilisenin tarihine ilişkin bilgi veren Maşalyan, kilisenin farklı zamanlarda restore edilip yeniden inşa edildiğini aktardı.

Ermeni toplumunun büyük çabaları ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle 2011 yılı sonu itibarıyla kilisenin restorasyonu bitirilerek ibadete açıldığını dile getiren Maşalyan, şunları kaydetti:

"Henüz 5 yıl geçmişti ki bu kez de çatışmalar sonucu kilise tekrar harabeye döndü. Artık yeni bir onarım için bütçe bulmak imkansız olduğundan tekrar Aram Ateşyan'ın resmi temasları sonucu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından çıkarılan ödenekle kilisenin restorasyonu gerçekleşti. Müreffeh bir kentte, yıkılmaya terk edilmiş tarihi yapılar bir acziyet göstergesidir. Maddi olanakları olan bir ülkenin veya bir beldenin kendi kültürel değerlerini yüzüstü bırakmasında ise bilinçli bir kasıt aranır. Tarihi yapılar her ülkenin vitrinidir. Farklı dönemlere, milletlere ve dillere ait eserlerin korunması ise olgunlaşmış, ileri bir medeniyet göstergesidir. Tüm bu kaygılarla devletimizin bu yöredeki kiliselere eşitlik ilkesini gözeterek, camiler gibi yardım eli uzatması konunun önemini gayet iyi kavradığının kanıtıdır."

surp-gragos

Daha sonra açılışı yapılan kilisede 7 yıl aranın ardından çan çalınarak, kutsama ayini yapıldı, mum yakılıp, dua edildi.

Açılış törenine, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yurt dışından ve Türkiye'nin farklı illerinden gelen Ermeniler katıldı.

Kaynak: AA

Gerçekedebiyat.com

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)