Ataç Elalmış’ın Turnalar’ı bu kötülük dolu dünyada ışık saçan bir umut. Krem rengi, açık kahverengi, turkuaz, yanık sarı renklerde keçiler, zeytin ağaçları, şahmeran ve en son sergisinde gördüğümüz turnalar. Turnaların bakışlarındaki kuşku ve ciddiyetin dışında hareketleriyle sergiledikleri sevgi ve saflık, pastel beyaz renklerin temizliğiyle anlamlandırılıyor.

Turnalar Anadolu kültürü içinde önemli bir yer tutar. Türküler, yastık desenleri, çeyizleri süsler. Doğayı, güzelliği, aşkı simgeler.

Turnalar bazen kendileriyle sarmaş dolaş, bazen şahmeran kızın göğsünü süslüyorlar bir kedi gibi.

Ataç Elalmış’ın Ankara Doku Sanat Galerisi’nde sergilenen Turnalar başlıklı sergisindeki resimler bir desen çalışması gibi. Ataç Elalmış eline “sıfır” numara fırçadan başka bir fırçayı almayı kendine yasaklamış gibi. Bir kaneviçe gibi sabırla işlemiş resimlerini.

ahmet yıldız

Basit ama ince işçilikli turna resimlerinin, insana bu denli huzur vereceğini ve içinde sevgi yaratacağına insan inanamıyor.

Metin Altıok, Ataç Elalmış için şunları yazmıştı: 

"Ataç Elalmış, Hitit’lerden günümüze, Anadolu’daki tüm kültür birikimini taşıyan bir coşkuyla resim yapıyor. Görünenin derininde, maya olarak bu birikimden yararlandığını duyumsuyorsunuz. Ancak, yalın bir stil benimsemiş Elalmış. Rengi inkar etmeden, biçimi esas alıyor. Beyazın tonlarından yola çıkarak, renklerin değerini yumuşak ve rahatlatıcı bir tavırla sergiliyor. 

Elalmış’ın sanatındaki ayırdedici özellik, beyazın çeşitlemeleriyle biçime ulaşması. Gerçekleştirdiği bir başka tazelik ise, boyayla yeni boyutlar elde etmeyi denemek. ’Kafese göre kuş’ belirlemekten şiddetle kaçınan Ataç Elalmış’ın değişimci, kendini yenileyen sanat kavrayışı, ‘kuşa göre bir kafes’, yani ‘özgür bir sergi’ hazırlamayı getiriyor."

Ahmet Yıldız

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)