Toplumun yarısını oluşturan kadınlar için elzem olan regl ürünleri son zamanlarda fahiş fiyatlara yükseldi. Markalarına göre 80 liraya kadar çıkan bu ürünlere, zamların ardından erişimin zorlaşacağı aşikar.

Sputnik, konuyu TİP Milletvekili Sera Kadıgil ve Konuşmamız Gerek Derneği kurucusu İlayda Eskitaşçıoğlu ile ele aldı.

Kadınların temel ihtiyaçlarından biri olan regl ürünleri de, Türkiye’de son zamanlarda yaşanan zamlardan etkilendi. Bu ürünlere uygulanan yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi oranı ise kadınların gündeminde.

Daha önce milletvekilleri Sera Kadıgil ve Gülistan Kılıç Koçyiğit tarafından meclise de taşınmış olan bu durum için seslerini duyurmak isteyen kadınlar, sosyal medyada #PedVergisiniKaldır hastagi altında bir araya geliyor, çeşitli illerde protesto düzenliyorlar. Zira, zamların da etkisiyle hijyenik pedlerin fiyatı, markalara bağlı olarak, 80 liraya kadar çıkıyor.

HANGİ ÜLKELER REGL ÜRÜNLERİNİ ÜCRETSİZ SAĞLIYOR

Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde ‘tabu’ olarak görülen regl ve ürünleri için kadınların talebi, vergilerin daha makul bir seviyeye çekilmesi ya da ücretsiz olarak dağıtılması. Aslında regl ürünlerini ücretsiz şekilde dağıtan ülkeler mevcut. Hijyenik ürünleri okullarda bedava olarak sağlayan ilk ülke olan İskoçya, hijyenik pede de ücretsiz erişimi açan ilk ülke oldu.

(Sputnik-Burcu Okutan)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)