Nevra Serezli, Varyant TV'de Berke Duran'ın İşin Erbabı programına konuştu.

1971 yılında Metin Serezli ve Altan Erbulak'ın Dormen Tiyatrosu'ndan ayrılarak Kocamustafapaşa'da kurdukları Çevre Tiyatrosu, İstanbul'da Şişli ve Harbiye dışında farklı semte kurulan ilk tiyatro olma özelliği taşıyor.

Kuruluşunda yer alan ve tiyatroda oynayan Serezli konuşmasında, "7 sene full oynadık. Sonra o meşhur çatışmalar, silah atışları falan olunca biraz soğuduk, kapatmak zorunda kaldık." dedi.

ALTAN ERBULAK KROKİSİNİ ÇİZMİŞTİ

Nevra Serezli özetle şunları vurguladı:

"O zamanlar çok böyle bilinmeyen bir yerdi. Hatta Altan Erbulak gazetede karikatür çiziyordu. Milliyetteydi zannediyorum. Çevre Tiyatrosu'nun krokisini çizmişti. O zamanlar konum yollamak yok ki oğlum. Biz burada çevre tiyatrosu yapıyoruz işte Aksaray'dan girince diye tarif ediyordu. Ama yedi sene full oynadık. İskembeli oynadık. Sonra o meşhur çatışmalar silah atışları falan artık yanımızda dibimizde oyunda silahlar patlayınca biraz soğuduk ve kapatmak zorunda kalmıştık. Fakat 7 sene her akşam pazartesi hariç biz orada oyun oynadık.

"Çevre Tiyatrosu çok önemlidir. O tip tiyatrolar bakın o devirde yalnız Şişli, Nişantaşı, Beyoğlu'ndaydı. Fakat Altan'la Metin ya biz niye insanların hayatlarına gitmeyelim? Onlar kalkıp Beyoğlu'na mı gelmek zorundalar? Orası da korkunç Fatih, Aksaray işte o kadar kalabalık bir yer ki. Hasan Zengin yapan, canım müteahhitimiz. O devirde tiyatroya inandı ve tiyatro salonu yaptı. 

"Şimdiki tiyatro yapmayan müteahhitler ya da yapıp yanlış yapan müteahhitler lütfen ders alsın. Hasan abi temeli atarken Metin'le Altan'ı çağırıp bir tiyatronun arkasında neler gerekir? Ne yapmamız lazım? diye onlara danıştı. Şuradan söylemek istiyorum. Anadolu'nun her yerinde oynuyorum. İsim tabii ki vermeyeceğim ama birçok yerde kuliste tuvaletin olmadığı yerlerde biz oyun oynuyoruz. Düşün yapan, oyuncu sıkıştığı zaman nereye gidecek diye düşünememiş yani olacak iş değil. Ama bunu bir oyuncuya sorsanız bir soyunma odası ve bir tuvalet gerekli kuliste diye düşünürsünüz."

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)