Her biri 50 dakika süren üç bölümden oluşan belgesel dizisi, Berlusconi'nin siyasi kariyeri öncesindeki yükselişini anlatıyor. Dizi Berlusconi’nin 94'te siyasete adım atmasına kadar olan dönemi anlatıyor.

Simone Manetti'nin yönettiği ve yapımcılığını B&B Film'in Gebreuder Beetz Filmproduktion ve Zdf Arte işbirliğiyle yaptığı dizi, Lazio Bölgesi, Creative Europe Medya programı ve MiC Vergi Kredisi tarafından destekleniyor.

 

‘Genç Berlusconi’ fragman

Fragmanda genç Berlusconi'nin Mike Buongiorno ile röportaj yaptığını görüyoruz. Berlusconi, kendisine dağıtım, yayıncılık, sinema, futbol ve inşaat alanlarındaki çoklu girişimcilik ilgilerini göz önünde bulundurarak siyasete girmeyi düşünüp düşünmediğini soruyor. Cevabı açık sözlü: “Ben siyasette miyim? Asla… Ben yapan adamım. O halde bırakın nasıl iyi yapacağımı bildiğim işi yapayım: girişimcilik!"

Dizide bir anlatıcı olmayacak ancak Berlusconi’yi tanıyan, yayınlanmamış anekdotları ve daha önce anlatılmamış hikâyeleri paylaşan tanıkların anlatımlarından yararlanılıyor. Bunların arasında Fedele Confalonieri ve Adriano Galliani gibi sağ kolu adamlarının (ve aynı zamanda sol elini kullanan adamların) hikayeleri de var. Özellikle Dell'Utri'nin hafızası, Berlusconi'nin ona "Marcello, burada bir parti kurmalıyız" dediğinde ortaya çıkıyor. Achille Occhetto gibi büyük siyasi rakiplerin ifadeleri de ilginç: "Berlusconi'nin meydan okumasına hazırlıklı değildik, çünkü o televizyon kanalları ülkenin kültürel ve siyasi gerçekliğine ilişkin algıyı değiştirdi."

Netflix'in Silvio Berlusconi hakkındaki belgesel dizisi Silvio Berlusconi'nin başarılı yolculuğunu kariyerindeki ilk adımlarından itibaren ele alacak. Forza Italia'nın lideri, o yıllardaki pek çok kişi gibi inşaat işine girişerek, yeşilliklerle çevrili modern bir "yeni şehir" olan Milano 2'yi yarattı. 1974 yılında kasabanın her yerine radyo frekansı (RF) sinyallerini bir noktadan diğerine ileten bir elektrik kablosu koaksiyel kablo döşemeyi başlattı. TeleMilanoKablo kitlelerden apartman toplantılarına, yerel reklamlara kadar kent sakinlerine geniş bir hizmet yelpazesi sunan bir apartman televizyonu, kendisini hızla Avrupa'nın en büyük özel televizyon gruplarından birine dönüştürdü.

Berlusconi, canlı ve renkli programlarıyla henüz ortaya çıkmamış, kamuoyunun ve reklamverenlerin ilgisini çeken bir İtalya'nın resmini çizdi. Liderlik yılları boyunca, Fininvest grubunun büyüyen izleyici kitlesi, TV yarışmalarını, pembe dizileri, Amerikan TV dizilerini, Japon çizgi filmlerini, futbol ve komedi programlarını takip etti. Bu iletişim, kısa sürede bir aileye dönüşen yeni bir izleyici kitlesi oluşturdu. Seçmen Berlusconi'yi sadece bir televizyon imparatoru değil, aynı zamanda 80'lerde yayıncılık, futbol ve diğer birçok sektörde başarılı bir girişimci haline getirdi.

Kaynak: firsonline.info
Gercekedebiyat.com

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)