İşte gerçekçiliği, mizah anlayışı ve insanlar üzerinde yarattığı etki nedeniyle en çok sansasyon yaratan espriler.

BBC’NİN AĞAÇLARDA SPAGETTİ ŞAKASI

Kesinlikle en başarılı Nisan Şakası şakalarından biri 1957’de BBC'nin Panorama haber programında Ticino Kantonu'ndaki tüm ailelerin ağaçlardan spagetti toplamaya niyetli olduklarını gösteren video belgeseli yayınlamasıydı. Filme alınan çiftçiler, dallardan bir avuç dolusu spagettiyi tek seferde çıkarırken mutluydular. O zamanlar Büyük Britanya'da bu tür makarna pek bilinmiyordu ve şaka o kadar başarılıydı ki spagetti İngilterede yaygınlaştı, herkes makarna yemeye koştu.

GOOGLE’UN YAPTIĞI ŞAKA

2010 ylında 1 Nisan günü Google, ana sayfadaki adını geçici olarak Topeka olarak değiştirmeye karar verdi. Bunun nedeni, bir yıl önce Kansas'ın Topeka şehrinin, şirket tarafından fark edilmek ve yeni deneysel hizmetinin evi olarak seçilmek için adını Google olarak değiştirmiş olmasıdır.

GÜÇ SENİNLE OLSUN

2014 yılında CERN basın ofisi, parçacık hızlandırıcısı sayesinde Yıldız Savaşları filmlerinde çok konuşulan Güç'ün özünü aktarmayı başardığını duyurdu.

MIT'TEN ŞAKALAR: ÇATIYA BAKIN!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, özellikle Büyük Kubbe'nin çatısına telefon kulübelerinden gerçek arabalara kadar çeşitli nesnelerin yerleştirilmesini içeren öğrenci şakaları ünlü 1 Nisan şakalarındandır.

BİG BEN SAATİ

BBC, 1980'de bir kez daha 1 Nisan Şaka Günü'nün baş kahramanı oldu: Ünlü Big Ben saatinin dijital sistemle değiştirileceğini ve eski saati,  arayan ilk dinleyicilere bağışlanacağını duyurdu. BBC’ye, biri Japonya'dan  binlerce telefon geldi.

SOLAK BURGER

1998'de Burger King, USA Today'de Solak Whooper'ın lansmanını duyuran bir reklam yayınladı: Bunlar onların klasik burgerleriydi ama solak insanlar tarafından daha kolay yenmek üzere tasarlanmıştı.

SIFIR YER ÇEKİMİ

1976'da ünlü gökbilimci Patrick Moore, BBC'de Plüton ve Jüpiter'in olağanüstü hareketleri nedeniyle Dünya'nın yerçekiminin  etkileneceğini ve Dünya'da yaşayan tüm canlıların yerçekiminden yoksun bir şekilde havada süzülmeye başlayacağını duyurdu.

İNTERNET İÇİN TEMİZLİK GÜNÜ

Bir başka unutulmaz şakanın tarihi 1996 yılına dayanıyor ve kahramanı internet dünyası. 1 Nisan'da, ertesi günün, web üzerindeki her şeyin silineceği bir gün olan İnternet Temizleme Günü olacağı açıklandı: daha hızlı gezinmeye olanak sağlamak için siteler ve e-posta kutuları büyük ölçüde temizlenecek anonsu yapılmıştı.

TELEVİZYON NAYLONLA RENKLENİYOR

1962 yılında, o zamanlar yalnızca siyah beyaz kanal yayın yapan İsveç ulusal televizyonu, izleyicilerine artık ekranın üzerine naylon çorap yerleştirerek görüntüleri renkli televizyonda izleyebileceklerini bildirdi. Pek çok kişi buna inanarak denedi.

SOKAKLARDA PANİK

1971 Nisanında bir Fransız radyosu, Avrupa Topluluğu'nun birdenbire tüm Birlik ülkelerindeki otoyol kanunlarını değiştirmeye karar verdiğini ve sağdan sürüşten soldan sürüşe geçileceğini duyurması trafiği alt üst etti.

FAZLA ŞARAPLAR HARİKA İNDİRİMLERLE SUNULUYOR

1 Nisan 1950'de Norveç gazetesi Aftenposten, bir hata nedeniyle Oslo hükümetinin Fransa'dan mevcut şişelerden daha fazla şarap ithal ettiğini, bu nedenle fazla şarabın uygun kaplarla gelen herkese indirimli fiyatla satılacağını duyurdu.  

HAYVANLAR İÇİN GOOGLE ÇEVİRİ

2010 yılında Google, hayvan seslerini insanların da anlayabileceği anlamlı cümlelere çevirecek bir sistem geliştirdiğini duyurdu.

ARTIK SELFİE YOK

1 Nisan 2014'te ücretsiz Metro gazetesi, İngiliz hükümetinin aşırı derecede dikkat dağıtıcı olduğu için tüm selfie'leri yasaklamak istediğini bildirdi.

(Kaynak: https://www.firstonline.info)

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)