Edebiyat dünyasını üzen haberi Çekya Televizyonu bildirdi. Habere göre, kimilerine göre yaşayan son varoluşçu yazar kimilerine göre postmodern romanın babası Milan Kundera 94 yaşında öldü.  

Televizyonun, Milan Kundera Kütüphanesi'nden yapılan açıklamaya  dayandırdığı haberinde Kundera'nın ölümüne ilişkin "Ne yazık ki Bay Milan Kundera'nın, uzun süren hastalığının ardından dün (Salı) vefat ettiğini doğrulayabilirim" dendi.

MİLAN KUNDERA'NIN HAYATI

Milan Kundera, 1 Nisan 1929'da Çekoslovakya'nın Brno kentinde doğdu. 1969 yılında yayınladığı Gülünesi Aşklar kitabıyla meşhur oldu. Ticarî olarak en başarılı yapıtı 1984'te yayınlanan Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği romanıydı.

Yapıtlarını 1993 yılından sonra Fransızca yazmaya başlayan Kundera, yaşamının büyük bir bölümünü Paris'te geçirdi.

Tüm akademik hayatını, Paris'in seçkin üniversitesi École des hautes études en sciences sociales'de yaşadı.

Milan Kundera'nın babası Ludvík Kundera (1891-1971), 1948-1961 yılları arasında Brno Müzik Akademisi müdürlüğü yapmış ünlü müzikolojist ve piyanist Leoš Janácek'in öğrencisiydi.  

Kundera küçük yaşta piyano çalmayı öğrendi. Bunun etkisiyle olacçak tüm eserlerinde müziği belirleyici bir unsur olarak kullandı. 1945 yılında henüz bir lise öğrencisiyken, Rus şair Vladimir Mayakovski'nin bir şiirini çevirdi, şiir yazdı.

Lise eğitimini 1948 yılında Brünn'de bitirdikten sonra, Charles Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde, edebiyat ve estetik üzerine eğitim gördü. İki dönem sonra film akademisine geçti ve yönetmenlik konusunda ilk makalelerini yazdı fakat daha sonra çalışmalarını politik baskı yüzünden durdurmak zorunda kaldı.

II. Dünya Savaşı'nın sonunda Komünist Parti'ye üye oldu. Ancak 1948'in şubat ayında partiden çıkarıldı. 1950 yılında da bir diğer Çek yazar Jan Trefulka Komünist Parti'ye karşı faaliyetlerde bulunmaktan, partiden uzaklaştırıldı. Trefulka o günlerde yaşanan olayları 1962 yılında yazdığı Pršelo jim štestí (Onlardan Yükselen Mutluluk) romanında anlattı. Kundera'ysa o günlerde başına gelenleri bir şaka olarak görmüş olacak ki, partiden çıkarılma sürecinde başına gelenleri anlattığı kitabının ismini Zert (Şaka) koydu. 1956 yılında Komünist Parti'ye tekrar giren Milan Kundera, 1976 yılında Václav Havel gibi ünlü yazarlar ve sanatçılarla birlikte ikinci kez partiden ihraç edildi.

1968'deki SSCB işgalinden sonra Prag Müzik ve Sanatlar Akademisi'ndeki görevinden uzaklaştırılan Kundera, politik baskılara dayanamayarak Fransa'ya göç etti ve 1981 yılında Fransa vatandaşı oldu. 1979 yılında yazdığı "Gülüşün ve Unutuşun" kitabının yayınlanmasının ardından Çekoslovak hükûmeti Kundera'yı vatandaşlıktan çıkardı.

1980 yılında Gabriel Garcia Marquez'in aldığı Commonwealth Ödülü'nü, 1981 yılında Kundera, Tennessee Williams'la paylaştı. En bilinen romanı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, 1988 yılında Philip Kaufman tarafından sinemaya uyarlandı. 1983 yılında Michigan Üniversitesi tarafından fahrî doktora unvanı verilen Kundera 1985 yılında da Kudüs Ödülü'ne layık görüldü.

Çağımızın en başarılı düşünsel roman yazarı ve varoluşçuların sonuncusu olarak nitelendirilen Kundera'nın son kitabı Bir Buluşma, 2009 yılında yayınlandı ve 2010 yılında Türkçeye de çevrildi.

MİLAN KUNDERA'NIN ÖDÜLLERİ

  • Medicis Ödülü (Yaşam Başka Yerde)
  • Mondello Ödülü (Jacques İle Efendisi)
  • Commonwealth Ödülü
  • Europa Literatura Ödülü
  • Kudüs Ödülü

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)